Jelenleg a többek között kábítószer-kereskedelemből, hamisításból, emberkereskedelemből és fegyvercsempészetből származó pénzek kevesebb mint egy százalékát tudják a hatóságok befagyasztani és elkobozni. A kedden 631 igen, 19 nem és 25 tartózkodás mellett megszavazott jogszabálytervezetről - amely egy átfogó uniós csalás- és korrupcióellenes stratégia része - már megállapodás született az Európai Unió kormányaival.

A jogszabálytervezet szerint a tagállamoknak a végső elítélő határozat után lehetővé kell tenniük a bűncselekményből származó vagyon elkobzását. A hatóságok in absentia eljárások során (azaz ha a gyanúsított vagy vádlott beteg vagy szökésben van) is eljárhatnak - derül ki az Európai Parlament közleményéből.

A tagállamok bíróságai ezentúl akkor is elkobozhatják a bűnöző vagyonát, ha annak jogszerű jövedelme nem áll arányban vagyonának értékével, és a bíróság lényegesen valószínűbbnek tartja, hogy a vagyon bűnözésből származik. Ez a szabály többek között a magánszektorban elkövetett korrupció, az EU-intézmények hivatalnokait vagy a nemzeti közigazgatásban dolgozókat érintő aktív vagy passzív korrupció, a bűnszervezetben való részvétel, a gyermekpornográfia vagy internetes bűnözés révén szerzett vagyonokra vonatkozik.

Harmadik felekre átruházott vagyont is el lehet kobozni abban az esetben, ha azoknak "konkrét tények és körülmények alapján tudomásuk volt vagy tudomásuk kellett, hogy legyen arról, hogy az átruházás vagy a szerzés célja az elkobzás elkerülése volt, ideértve azt is, hogy az átruházásra vagy szerzésre ingyenesen vagy a piaci értéknél jelentősen alacsonyabb összeg ellenében került sor". Az EP közleménye szerint a tagállamoknak meg kell fontolniuk, milyen módon tudják az elkobzott vagyont közérdekű vagy társadalmi célra felhasználni.

A megállapodást a következő hetekben a Európai Tanácsnak is jóvá kell hagynia. A tagállamoknak ezt követően 30 hónap alatt kell az irányelvet átültetniük saját jogrendjükbe.