Az amerikai és a nyugat-európai nagy pénzintézetek már az euróövezet széthullására "játszanak", páratlan és félelmetes ütemben szabadulnak az euróövezet déli országainak államkötvényeitől - mondja a www.alapblog.hu-nak adott interjújában Daniel Alpert az amerikai kormánynak, és a ma legerősebbnek számító think-tanknak, a New America Foundationnak is dolgozó közgazdász és befektetési tanácsadó. Az általa létrehozott és tulajdonában lévő Westwood Capital az Egyesült Államok egyik legnagyobb pénzügyi tanácsadó cége. A másik közgazdászsztárral, Nouriel Roubinivel közösen írt és most publikált tanulmányában Alpert megerősíti, hogy a világot olyan válság sújtja, amely egyetlen korábbihoz sem hasonlítható, ugyanis ez minden idők legelhúzódóbb krízise, amely a kapitalista piacgazdaság fundamentumait veszélyezteti. A világ egyes részeit a defláció szétszedi, ennek ellenszere, hogy a gazdag, jó állapotban lévő országok inflációt gerjesszenek maguknál.
A közgazdász szerint a mai problémák mögötti alapvető okok: Kína, India, Brazília, Oroszország felemelkedése, a vasfüggöny eltűnése és az, hogy milliárdnyi, a nyugatihoz képest sokkal olcsóbb munkaerő integrálódik a világgazdaságba. Túlkínálat van - mindenekelőtt - a munkaerőből. Amerika, az EU, Japán, Kanada valójában nem is tud labdába rúgni ebben a helyzetben, gazdaságaik csak értékelődnek lefelé. A deflációs spirálból való kikecmergést, a keresletélénkítést, a munkahelyteremtést márpedig csak egy módon tartja Alpert és Roubini elképzelhetőnek: nagyon gyorsan és minden áron meg kell próbálni inflációs környezetet teremteni, a jegybankoknak sok trillió dollárt kell nyomtatniuk, és e csillagászati összegeket főként az infrastruktúra forradalmi megújításba, rendkívüli új beruházásokba kell fektetni. Magyarország és az eladósodott országok számára nincs más út - mondja Alpert - mint hagyni, hogy gazdaságuk, főként munkaerejük és a valutájuk leértékelődjék. Mindent egybevetve Alpert dollár és abban denominált állampapírok és nyersanyagok tartását tanácsolja, az euró szerinte hamarosan csak néhány ország fizetőeszköze marad.
Dan Alpert szerint Amerika könnyebben átlátható szisztémával bír: egyidejűleg fiskális és monetáris unió. Európa bizonyos tekintetben monetáris unió, de nem képes fiskálissá is válni, holott ennek megteremtése nélkül össze tud - mégpedig nagyon könnyen és nagyon hamar - omlani. A közgazdász szerint nem valószínű, hogy Európa egy közös kincstár, pénzügyminisztérium létrehozásával elindul az amerikai úton. Megítélése szerint ugyanis az Európai Központi Bank és a német politikai elit nem enged olyan lényeges témákban, mint hogy a közös jegybank folyamatosan vásárolhassa bajbajutott országok államkötvényeit, illetve hogy rengeteg fedezetlen új pénzt nyomtasson.
Az euróövezet magától esik szét, a devizaunióból nagy valószínűséggel kikerülnek a déli országok - mondta. Olaszország az egyik legrosszabb helyzetben lévő állam - a világon. Versenyképességének helyreállítása, - mint ahogy Görögországé, Portugáliáé- csak a saját pénz bevezetése révén képzelhető el. Azt mélyen le kell értékelnie és közben őrülten takarékoskodnia kell - minden téren. Az euróövezet leépülése hozzájárul az új egyensúlyok létrejöttéhez. A közgazdász szerint Magyarország számára sem kínálkozik más út. A gazdaságot - beleértve a munkaerő árát - le kell értékelni, hogy a versenyképességet növelni lehessen. A valuta leértékelését a piac amúgy is elvégzi. Csökkenteni kénytelenek a béreket, a gazdaságot az eddigieknél sokkal olcsóbban kell működtetniük, takarékoskodniuk kell.