A fodrász kontármunkájának eredményeként elszúrt frizura, szakítás, válás miatti szívzűr és mindenekfelett betegeskedés - ilyen típusú különleges és megszokott indokok állnak az élen azon a listán, amely az átmeneti munkaiszonyban szenvedő munkavállalók kifogásait sorolja fel. A CareerBuilder.com, az USA legnagyobb internetes álláskereső portálja közel négyezer munkaadótól, illetve 2500 munkaügyi vezetőtől, hr-estől érdeklődött alkalmazottaik szokásairól. A felmérésből kiderült, hogy az elmúlt évben a dolgozók közel harmada hazudta magát legalább egyszer betegnek, hogy kimentse magát a munkából, hatoduk pedig egyszerűen arra hivatkozott, hogy be kellett hoznia lemaradását az alvásban.
A gyakran előforduló kifogások között szerepel, hogy állásinterjúra kellett mennie a munkavállalónak, vagy hogy a gyermekével kapcsolatos rendezvényen vett részt, vagy hogy nem talált bébiszittert a csemetéje mellé. A magyarázkodások egy része igaz, egy része túlzás, egy része gátlástalan hazugság.
Belilult a hajam
Az emlékezetes mesék között a következő három érdemelte ki a legfantáziadúsabb jelzőt: Azért nem tudtam munkába jönni, mert megnéztem Az éhezők viadala című filmet, s ez nagyon felzaklatott. Azért hagytam ki a tegnapi napot, mert egy rendőrségi vizsgálat miatt exhumálták a halott nagymamámat. Azért nem jöttem be, mert narancsszínű lett a hajam a hajszárítástól.
Időnként azért állnak elő a valóságtól teljesen elrugaszkodott ötletekkel az emberek, mert mindenáron meg akarják győzni szigorú főnöküket arról, hogy az elcsent idő létfontosságú volt a számukra. Ilyenkor találnak ki fantasztikus történeteket - állítja Rosemary Haefner, a CareerBuilder emberi erőforrás-politikával kapcsolatos tanácsadást nyújtó részlegének elnökhelyettese.
Jobb hazugság a féligazság
Az esetek egy részében igazi helyzeteket használnak fel arra a munkavállalók, hogy a segítségével kicsit lógjanak. Előfordul, hogy valakinek például temetésre kell mennie munkaidőn kívül, de azt mondja, hogy munkaidőben van a szomorú esemény. Sokan tekintik egyfajta játéknyereménynek az elcsenhető munkaidőt, amit némi füllentéssel - leginkább azzal, hogy beteget jelentenek - megnyerhetnek maguknak vagy elveszthetnek.
Az ünnepek előtti bevásárlásárlások idején jellemzően megugranak az egynapos betegszabadságok, de sokan egyszerűen úgy gondolják, megérdemelnek néha egy-egy napot otthon, hogy helyre rázódjon lelki egyensúlyuk. Bizonyos értelemben szintén a lelki épülést szolgálja, amikor valaki azért jelent beteget, mert meg akar nézni a tévében egy nagy sporteseményt, egy foci- vagy kosárdöntőt.
Megértő kollégák
A hiányzások ugyan gondot okozhatnak a kollégáknak, ám a hr-esek szerint ők viszonylag megértők azzal kapcsolatban, ha egy összetört szív vagy egy beteg cica vagy kutya miatt elmegy valakinek a munkakedve. A legtöbben még azt is elfogadják, hogy néha nagyon kell egy lélekerősítő szabadnap. Ugyanakkor a főnökök szerint beosztottaik legfőbb felelőssége, hogy tudják a dolgukat és hatékonyan tevékenykedjenek.
A lebukással különösen vigyázni kell! Aki betegség miatt hiányzik, ám a Facebookon megjelenik róla egy fotó, amelyen éppen golfozik, az biztosan számíthat a következményekre. Az amerikai munkaadók 30 százaléka szokta ellenőrizni azokat a dolgozóit, akik beteget jelentenek. Általában orvosi igazolást kérnek vagy felhívják az illetőt, hogy meggyőződjenek róla, otthon van-e. Nem kis részük, 17 százalékuk rúgta már ki alkalmazottját azért, mert telefonon mondta le a munkát valamilyen indokkal.