A britek jelentős többsége már bánja a brexitet: úgy vélik, mégsem kellett volna kilépni az unióból. Az elszakadással ugyanis csak rosszul járt Nagy-Britannia – vélekednek az ország polgárai.
Hogy miért? Mert a brexit többek között felhajtotta az árakat az üzletekben, nehéz helyzetbe hozta a brit gazdaságot, illetve meghiúsította a bevándorlás ellenőrzésére tett kísérleteket.
Ez derül ki az Opinium piackutató ügynökség felméréséből, amelyet az uniós egységes piacról, valamint a vámunióból való brit kilépés harmadik évfordulója alkalmából készítettek.
A közvélemény-kutatás, – amelynek eredményeit az Euronews idézi –, több mint kétezer brit állampolgárt interjúvolt meg arról, hogy szerintük előnyös volt-e a brexit Nagy-Britannia számára, vagy sem.
A megkérdezettek közül mindössze minden tizedik ember mondta azt, hogy az EU-ból való kilépés jót tett a pénztárcájának, és azóta javult az anyagi helyzete. Ezzel szemben 35 százalékuk jelezte azt, hogy a brexit kifejezetten negatív hatást gyakorolt a megélhetésére.
Ezen túl a válaszadók 7 százaléka véli úgy, hogy a szakítás az unióval segített az üzletekben alacsonyan tartani az árakat. További 63 százalékuk azonban részben a brexitet okolja az elszabaduló infláció miatt.
Összességében pedig a megkérdezettek 22 százaléka vélekedik úgy: az EU-ból való kilépés en bloc jót tett Nagy-Britanniának.