A brit demokrácia kifinomult szabályrendszere igazán figyelemreméltó. Ezen belül az elmúlt öt évben, a 2016-os függetlenségi népszavazás óta azt figyelhettük meg, hogyan kezelheti a hatalmi vákuumokat az éppen hatalmon lévő párt, jelen esetben a konzervatívok. Két pártválasztáson, miniszterelnök-cserén és két előrehozott választáson navigálták át magukat inkább több, mint kevesebb sikerrel annak ellenére, hogy a torykat is erősen megosztotta a brexit levezénylése. Az újabb pártelnök-miniszterelnök választás előtt a BBC ad egy kis szabályismertetést.

Aki indulni akar a Konzervatív Párt elnöki posztjáért, annak meg kell szereznie a párt nyolc parlamenti képviselőjének támogatását. Ezután tartanak néhány szavazást. Az elsőn kiesnek azok, akik nem kapják meg legalább 18, a másodikon legalább 36 képviselő támogatását. Ha az utóbbi körön sokan túljutnak, akkor kiesik a legkevesebb voksot kapó jelölt, és ezt addig ismételgetik, amíg ketten nem maradnak. Ezt követi a postai módszerrel lebonyolított pártszavazás a párttagok részvételével. Aki ezt megnyeri, az lesz a pártelnök.

Fej fej mellett

A YouGov közvélemény-kutató intézet extrafirss, július 6-7-én készült közvélemény-kutatása szerint, amelyben 716 párttagot kérdeztek meg, nincs egyértelmű favoritja a versenynek. Ez eltér a legutóbbi pártválasztástól, amelyet 2019 nyarán, Theresa May miniszterelnök lemondása után tartottak, ugyanis annak egyértelmű esélyese volt a most távozó Boris Johnson. Az első öt: Ben Wallace védelmi miniszter 13 százalékkal (ő közben jelezte, hogy nem indul), Penny Mordaunt kereskedelmi miniszter 12 százalékkal, Rishi Sunak volt pénzügyminiszter 10 százalékkal, Liz Truss külügyminiszter 8 százalékkal és Michael Gove fejlesztési miniszter, illetve Dominic Raab miniszterelnök-helyettes 7-7 százalékkal.

A bukmékerek részben máshogy látják

A bukmékereknél más a sorrend, de nem nagyon tér el ettől – derül ki a Financial Times cikkéből. Náluk az indiai szülők gyermekeként az Egyesült Királyságban született, 42 éves Rishi Sunak volt pénzügyminiszter áll az élen 4/1-es oddsszal. Őt sokan a legnagyobb esélyesnek tartották Johnson utódlására a koronavírus járvány idején, mert szemben főnökével higgadtan, hozzáértéssel kezelte a gazdasági válságot.

Ezt követően azonban változott helyzet. Sokaknak nem tetszik, hogy a folytatódó válság ellenére akár adóemelésekkel próbálta egyensúlyban tartani a költségvetést, magánéletére árnyékot vet, hogy feleségéről kiderült, nem az Egyesült Királyságban adózik. Lemondólevelében – amelynek kiemelkedő szerepe volt kormánytagok lemondássorozatának elindításához, ami végül Johnson távozásának fő oka volt – van egy mondat, ami arra utalt, hogy esetleg a politikán kívül akarja folytatni karrierjét. Azt írta: pénzügyminiszteri munkája volt utolsó miniszteriális megbízatása, ám végül ő volt az első igazi esélyes, aki bejelentette indulását.

További bevándorlók

Pakisztáni bevándorlók szigetországban született gyermeke Savid Javid volt egészségügyi miniszter, aki Sunak mellett elsőként nyújtotta be lemondását elindítva a Johnson-kormány felbomlását. Őt 7/1-es odsszal jegyzik a fogadóirodák. Az 52 éves politikus az előző két pártválasztáson is indult (2016, illetve 2019 nyarán), ám nem sok sikerrel. Johnson megbuktatásával szerezhetett némi elismerést a toryk rajongótáborában, ám a YouGov felmérése szerint csak négyszázalékos a támogatottsága a párttagok körében. 

Kép: MTI/EPA

„Igazi” bevándorló az 55 éves Nadhim Zahawi, miután Irakban született és kisgyermekként szüleivel települt át az Egyesült Királyságba. Sunak után elvállalta a pénzügyminiszteri felkérést majd két napra rá ő maga is lemondásra szólította fel Johnsont. Szakértők szerint jól felkészült csapattal vághat neki a pártelnökválasztási kampánynak, ezért azt várják, hogy indulni fog. A bukmékerek szerint 8/1-es eséllyel nyerhet.

Ebben a sávban van 7/1-es odsszal Liz Truss külügyminiszer, akiről 2019 óta tudott, hogy miniszterelnöki ambíciói vannak. Akkor lett nemzetközi kereskedelmi miniszter, amivel olyan terület élére került, amit a szigetországnak gyors ütemben újra kellett szerveznie a brexit után. A 46 éves politikus 2010 óta a parlament tagja és már David Cameron kormányaiban is gyorsan lépegetett előre a megbízatások ranglistájában. Bár a 2016-or referendumon az EU-ban maradást támogatta, mostanra kőkemény brexiter lett és várhatóan thatcherista gyógymódot ajánl majd az ország jelenlegi bajaira.

Az élen állók

A fogadóirodáknál 5/1-5/1-hez lehet fogadni Penny Mordaunt kereskedelmi és Ben Wallace védelmi miniszter győzelmére, ám aki az utóbbira tett, az máris elbukta a pénzét. Egyikük sem volt a média érdeklődésének középpontjában, azaz viszonylag háttérben maradtak az utóbbi időkig. A 49 éves Mordaunt, a brit haditengerészet korábbi tartalékos tisztje 2010-ben lett parlamenti képviselő, majd Theresa May kormányában nemzetközi fejlesztési és védelmi miniszter.

Politikai karakterének fontos eleme, hogy miniszteri tisztsége ellenére régi bírálója Johnsonnak. A júniusi bizalmi szavazáson ugyan a kormány tagjaként támogatta főnökét, ám ezt követően azt nyilatkozta, hogy „nem én választottam a miniszterelnököt”. Az öt évvel ezelőtti népszavazáson a brexitet támogatta, de tagja a párton belüli One Nation frakciónak, amely a liberális tory parlamenti képviselőket fogja össze. Várakozások szerint a brexit mellett, az ország Európától független jövője mellett fog érvelni, miközben viszonylag erős szociális érzékenységet mutat majd. Neki is kész csapata van a kampányhoz.

Az 52 éves Ben Wallace az elmúlt hónapokban erősítette meg imázsát azzal, hogy védelmi miniszterként helyt állt az ukrán-orosz háború kezelésében, az erőteljes nyugati válasz támogatásában, ám amilyen sokat vártak tőle a bukmékerek, olyan gyorsan kiderült, hogy hiába, mert nem indul. Gyengesége volt, hogy a biztonságpolitikán kívül más területen egyelőre nem mutathatta meg a képességeit. Megbízhatónak, kiszámíthatónak tartják a pártjában, de nem épített kampánycsapatot maga köré, amire szüksége lett volna a pártelnök-választási verseny megnyeréséhez.

Ő viszont épp szombaton jelentette be, hogy nem vesz részt a versenyben.

Az esélyeseken kívül számos további politikus méretheti meg magát a pártelnökségért induló versenyben. A BBC listáján 12-en szerepelnek. A szavazás lebonyolításáért felelős 1922 Bizottság július 21-ére már erősen le akarja szűkíteni a vetélkedés résztvevőit.