Az intézkedésről szóló szavazás során csupán Németország és Görögország tartózkodott az egészségügyi miniszterek brüsszeli ülésén. Más országok elégedetlenségüknek adtak hangot a tervvel kapcsolatban, végül mégis elfogadták azt.

A lépés, amely egyébként nem volna kötelező érvényű, arra ösztönözné a nemzeti kormányokat, hogy tiltsák meg az elektromos cigarettázást és a dohányzást az olyan kültéri helyeken, mint a közlekedési csomópontok, megállók, bárok és kávézók teraszai, valamint strandok és játszóterek.

Ugyan a múlt héten erős ellenállásba ütköztek a tervvel szemben a törvényhozók, végül sikerült igazodni Brüsszel szándékához – írja a Politico.

A baloldali képviselők szerint a jobbközép túlságosan kompromisszumos a vape-ekkel kapcsolatban, míg a jobboldal szerint nem kellene ezen a területen jogszabályt alkotnia az Európai Uniónak.

Az ülés elnöke, Takács Péter egészségügyi miniszter azonban hangsúlyozta, hogy a javaslat csupán egy ajánlás, ami azt jelenti, hogy a tagállamoknak nem lenne kötelező betartaniuk.

Várhelyi Olivér az ülésen azt mondta, a felülvizsgálatra azért van szükség, „hogy jobban megvédjük az EU-ban élő embereket a beltéri és meghatározott kültéri helyiségekben a passzív dohányzásnak és aeroszoloknak való kitettségtől". Mint mondta, az Egészségügyi Világszervezet világosan kimondja, hogy nincs biztonságos vagy elfogadható szintje a passzív dohányzásnak.

Legyünk rá büszkék? Ebben kenterbe verjük szinte az egész régiót

Hiába drágul folyamatosan a cigaretta: az átalakuló termékpaletta mellett, naponta dohányzik a 15 évesnél idősebb népesség egynegyede Magyarországon. Dicsőség lenne, hogy alig 8 százalékponttal vagyunk lemaradva a csúcstartó, láncdohányos indonézektől?
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.