Nyomon követi az olasz adatvédelmi hatóság ChatGPT-vel kapcsolatos eljárásának alakulását a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), továbbá az európai uniós adatvédelmi hatóságokkal egyeztetni fog ezen témakörben – nyilatkozta a Napi.hu kérdésére, várható-e a magyar hatóságok részéről is szigorítás a szolgáltatással kapcsolatban, Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke. Konkrét lépésekre – pláne drasztikusakra – ugyanakkor egyelőre nem lehet számítani a magyar hatóság részéről.
Olaszország – az első nyugati államként – még március végén blokkolta az OpenAI chatbotját. Az olasz adatvédelmi hatóság arról számolt be, hogy egy március 20-i adatvédelmi incidens miatt indítottak azonnali hatállyal vizsgálatot.
Péterfalvi Attila ugyanakkor hangsúlyozta, egyelőre csak az
adatvédelmi problémák vizsgálatának lezárásáig rendelték el, ideiglenes intézkedésként a ChatGPT szolgáltatás felfüggesztését Olaszországban, nem pedig egy már lezárt, érdemi vizsgálat eredményeként.
Az olasz hatóság mindenesetre közleményében jelezte, egyelőre úgy tűnik, a Microsoftnak nem is lenne joga az algoritmusfejlesztési célokkal indokolt személyes adatok tömeges gyűjtéséhez és feldolgozásához. Emellett azt is jelezték, aggasztónak tartják, hogy
- nem létezik a ChatGPT-n korhatár-korlátozás, valamint azt is, hogy
- a chatbot a válaszaiban tényszerűen téves információkkal szolgálhat.
Nem Róma az egyetlen aggályoskodó
Bár Olaszország az első drasztikusabb döntéseket meghozó állam a ChatGPT ügyével kapcsolatban, nem Rómából érkeztek a szolgáltatást érő legelső kritikák.
Március végén vezérigazgatók és tudósok szólították fel az OpenAI-t és más mesterséges intelligenciával kísérletező cégeket, hogy minimum fél évre függesszék fel a tevékenységüket. A petíciót olyan híres emberek támogatják, mint
- Elon Musk, a SpaceX, a Tesla és Twitter vezérigazgatója;
- Steven Wozniak, az Apple társalapítója és
- Yuval Noah Harari történész, író, professzor.
A Future of Life non-profit kutatóintézet beadványában azt írta, hatékony mesterségesintelligencia-rendszereket csak abban az esetben lehetne kifejleszteni, ha biztosra vehető, hogy a hatásaik pozitívak, a kockázatok pedig kezelhetők lesznek.
„Nagyon óvatosnak kell lennünk, nehogy olyan világot teremtsünk, amelyben az ember valamilyen módon alárendeltje lesz a gépeknek. A technológia azért van, hogy minket szolgáljon, azért, hogy gyorsabban megállapítson egy rákdiagnózist, valamint hogy az embereknek ne kelljen olyan munkát végezniük, amelyet nem akarnak. Most kell nagyon alaposan átgondolni ezt az egészet, és most kell fellépni szabályozás terén is”
– nyilatkozta Sophie Hackford, a John Deere amerikai mezőgazdasági gépgyártó cég globális technológiai innovációs tanácsadója a CNBC-nek.
Sokakat aggaszt az adatvédelmi kérdéseken túl az is, hogy milyen állásokra jelenthet majd veszélyt a mesterséges intelligencia térnyerése. Egy friss kutatás szerint több száz millió munkahely szűnhet meg a mesterséges intelligencia alapú chatbotok miatt, elsősorban a szellemi munkát végzők vannak veszélyben. Vannak azonban olyan foglalkozások is, amelyekre garantáltan nem jelent majd veszélyt ez a szolgáltatás.
Szabályozási tervek
A közelmúltban az Egyesült Királyság bejelentette, hogy szeretnének mesterséges intelligenciára vonatkozó új szabályozást bevezetni. Michelle Donelan brit digitális miniszter szerint erre azért van szükség, mert a chatbotok hirtelen megugrott népszerűségével nemcsak a lehetőségek, hanem a veszélyek is „rendkívüli ütemben növekednek”. A brit javaslatok célja
- a biztonság,
- az átláthatóság,
- a méltányosság,
- az elszámoltathatóság és
- a versenyképesség biztosítása.
Egyelőre mindenesetre úgy tűnik, az Egyesült Királyság nem tervez komolyabban a mesterséges intelligencián alapuló chatbotok torkára lépni. Ugyanez azonban nem mondható el az Európai Unióról. A 27 tagállamból álló blokkban várhatóan szigorú szabályozást vezethetnek be ezzel kapcsolatban, jogszabályok szintjén írhatják például majd elő, hogy miként használhatják az ilyen jellegű eszközöket az olyan kulcsfontosságú területeken, mint
- az infrastruktúra,
- az oktatás vagy
- az igazságszolgáltatás.
Ezeken az újításokon egyébként az EU már két éve dolgozik, tehát nem kifejezetten a ChatGPT berobbanása miatt érezték indokoltnak a területre vonatkozó szabályozás felülvizsgálatát és modernizálását.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!