"Azt hiszem, nem volt egy bonyolult válasz" - jelentette ki madridi sajtótájékoztatóján Soraya Sáenz de Santamaría spanyol kormányfőhelyettes, aki szerint a katalán vezetőnek csak igent vagy nemet kellett volna mondania.
A politikus hangsúlyozta, hogy egy ilyen fontos témában jelentősége van az egyértelműségnek, a bizonytalan helyzet meghosszabbítása és a szándékos zűrzavar azoknak kedvez, akik meg akarják bontani a társadalmi egyetértést és ki akarnak erőszakolni egy radikális és Katalóniát elszegényítő projektet.
Kapcsolódó
Soraya Sáenz de Santamaría szerint a spanyol kormányfő újabb levelet küldött hétfőn a katalán elnöknek, amelyben felhívta a figyelmét arra, hogy csütörtökön 10 óráig van még ideje világosan választ adni Madrid kérdésére, és visszatérni a törvényességhez.
A katalán vezető kezében a döntés
Az MTI-hez is eljuttatott levelében Mariano Rajoy hangsúlyozta: a katalán vezető kezében van a döntés, és amennyiben nem dönt, ő lesz az egyedüli felelőse annak, hogy az állam alkalmazni fogja Katalóniával szemben az alkotmány 155. cikkét. A kormányfő kifejtette: a szóban forgó cikk alkalmazása nem az autonómia felfüggesztését, hanem a törvényesség helyreállítását jelenti. A törvényességhez visszatérés pedig megelőz bármilyen demokratikus párbeszédet - tette hozzá.
A spanyol miniszterelnök szerint történelme során Katalónia polgárai soha nem élveztek még akkora szabadságot, politikai és pénzügyi autonómiát mint ebben a demokratikus időszakban, "az egyetlen konfliktus, ami ebben a pillanatban létezik Katalóniában, az a törvényességi konfliktus". Csak ennek véget vetve lehet érinteni azokat a kérdéseket, amelyek valójában aggasztják a katalánokat - jegyezte meg.
Rajoy bírálta a katalán kormányt, amiért cselekedeteivel a katalán társadalomban jelentős törést, a gazdaságban nagy bizonytalanságot okoz, és ezzel veszélybe sodorja az állampolgárok jólétét. Újabb felhívást intézett Carles Puigdemont katalán elnökhöz, hogy jelenjen meg a spanyol parlamentben, ott tolmácsolja követeléseit "a nemzeti szuverenitás törvényes képviselőinek".
Függetlenek is meg nem is
Puigdemont katalán elnök a múlt hét kedden a katalán parlamentben bejelentette, hogy az október 1-jei népszavazással Katalónia elnyerte a jogot, hogy független állammá váljon, de azt javasolta, várjanak "néhány hetet" a párbeszéd érdekében. Ezt követően a katalán parlament függetlenségpárti többségének képviselői aláírták Katalónia függetlenségi nyilatkozatát, amelynek végrehajtását az elnök felfüggesztette.
Másnap a spanyol kormány hivatalosan felszólította a katalán kormányt: tisztázza, hogy kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét, és erre első határidőként a hétfő délelőtt 10 órát szabta meg.
Puigdemont válasza ennek lejárta előtt mintegy másfél órával került nyilvánosságra, amelyben a politikus nem adott egyértelmű választ a kérdésre, viszont párbeszédre kérte Mariano Rajoyt. "Kormányom számára prioritás teljes intenzitással a párbeszéd útját keresni" - fogalmazott.
A spanyol kormány nem közölte, hogy konkrétan milyen lépéseket tesz, amennyiben a második, csütörtöki határidőig nem kapja meg a várt választ Barcelonából.
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Száj- és körömfájás: ellopták a fertőzött telepről a fertőtlenítő szivattyút

Bepánikolt a leendő német kancellár, azonnali lépéseket vár

Valami nem stimmel, rengeteg ember tűnt el a boltokból

Nagy pánik a tőzsdéken, de már látszik hova menekülnek a profik

Egyre inkább úgy tűnik, hogy Kína lép az Egyesült Államok helyére

Kétmilliárdos büntetést is kaphat, aki erre nem figyel oda

Nem tud szabadulni Elon Musk markából Ukrajna

Kína kőkeményen beleszállt Trumpba: ezt gondolják a vámokról

Újfent sereghajtók: a magyar ipar szenvedte el a legiszonyúbb drágulást az EU-ban
