A jubileumi varsói fórumon szakértők, kutatók, érdekvédők és politikai döntéshozók gyűltek egybe június 21. és 24. között, hogy megvitassák a nikotinnal kapcsolatos tudományos kutatásokat, az alternatív nikotintermékeket (az e-cigarettákat, a hevítéses dohánytermékeket, a nikotinpárnákat) és a közpolitikai kérdéseket.
A GFN alapvető célja, hogy minél szélesebb körben ismertté tegye a dohányzás és a nikotinhasználat során felmerülő kockázatok csökkentésének bizonyítékokon alapuló megközelítéseit, és ösztönözze az ártalomcsökkentésre irányuló innovatív megoldásokat. Az ártalomcsökkentett termékekre történő átszokás azoknak ajánlott, akik képtelenek leszokni a dohányzásról. Ezek a termékek persze hasonló függőséget okozhatnak, és róluk sem mondható el az, hogy kockázatmentesek.
Füstmentes alternatívák
Széles körben elfogadott tény, hogy a hagyományos cigaretták káros hatásainak jelentős részét az égés során keletkező füst belélegzése okozza. A nikotint tartalmazó, de égés nélküli technológiákkal a füst okozta ártalmak elkerülhetőek, ilyen megoldás például a hevítés, az e-cigaretta és a nikotinpárna. A nikotinpárna kifejezés a szájon át fogyasztható, dohányt nem tartalmazó és égéssel nem járó nikotintermékekre utal. Az égés nélkül ugyanis elkerülhetőek a füst és a benne lévő mérgező anyagok okozta ártalmak. Természetesen ezek a termékek sem kockázatmentesek, és ugyanúgy függőséget okozhatnak, mint a klasszikus dohánytermékek.
A varsói 10. Global Forum on Nicotine (GFN) kongresszuson kiemelték, hogy ezeknek az újabb termékeknek a célfelhasználói kizárólag a felnőtt dohányosok, hiszen hasonlóan a rendes cigarettához, azokat nem szabad értékesíteni kiskorúaknak. Az értékesítés és forgalmazás megsértéséért súlyos büntetéseket kell kiszabni.
Kívánatos lenne az új technológiák térnyerése
Az előadások során elhangzott, hogy az égés nélküli, új típusú dohányipari termékeket a cigarettától eltérően kellene szabályozni és megadóztatni, arra ösztönözve a felnőtt dohányosokat, hogy áttérjenek ezekre a termékekre. A felnőtt dohányosok számára hozzáférést kellene biztosítani a tudományosan alátámasztott információkhoz.
A nikotintartalmú termékekkel kapcsolatos gyógyszerészeti vagy terápiás megállapításokat csak akkor szabadna közzétenni, ha azt az illetékes szabályozó hatóság is jóváhagyta. A VNNP-ketúj technológiákat olyan egészségügyi figyelmeztetésekkel kell ellátni, amelyek eltérnek a cigaretták esetében a csomagoláson előírtaktól, és ennek összhangban kell állnia a kockázati profiljukkal.
Az új típusú termékekre vonatkozó korlátozások
A Fülöp-szigeteken az e-cigaretta használat beltéren általában tilos. Ha egy létesítmény engedélyezni akarná ezt, úgy kell átalakítania a helyiségét egy kijelölt párologtató területté, hogy a kiskorúaknak ne engedjék be a helyiségbe.
Az ízek tekintetében fontos, hogy a felnőtt felhasználók számára kiegyensúlyozott legyen a hozzáférés az általuk preferált aromákhoz, azonban a kiskorúak számára való vonzerejük korlátozásának szükségessége elengedhetetlen. A Fülöp-szigeteken az olyan ízleírások, amelyek a kiskorúak számára vonzóak, tilosak.
Célkitűzéseink között szerepelt, hogy a kiskorúak ne fogyasszanak semmilyen nikotinos terméket. Ha eltávolítanánk az aromákat, az hatással lehet a már dohányzó felnőttekre is. Ők több választási lehetőséget szeretnének, amikor úgy döntenek, hogy kevésbé káros termékre váltanak. Tehát az volt a cél, hogy csökkentsük ezeknek a termékeknek a vonzerejét a kiskorúak számára. Ezért tilos a gyermekek számára vonzó csomagolást alkalmazni, így a rajzfilmfigurák sem megengedettek
– mondta Sharon Garin államtitkár-helyettes, hozzátéve: bár az ízeket nem korlátozzák, de azt igen, ahogyan el lehet nevezni őket, így nem lehetnek olyan nevű ízek, mint például a rágógumi, amelyek vonzhatják a gyerekeket.
Bizonyítottan kevésbé károsak ezek a termékek
„Kezdetben voltak bizonyos aggályaim az e-cigarettával mint megoldással kapcsolatban. De úgy döntöttünk, hogy saját kutatásokat akartunk végezni, hogy lássuk, ezek a termékek segíthetnek-e elérni a célt. Miután elvégeztük a vizsgálatokat, meggyőződtünk arról, hogy a párologtatott nikotinos és nikotinmentes termékek használata határozottan kevésbé káros, mint a klasszikus dohányzás” – foglalta össze Rafael Castillo kardiológus a konferencián.
A dohányipar átalakulása eléri-e az alacsonyabb jövedelmű országokat?
Az Egészségügyi Kutatási és Oktatási Központ a leghátrányosabb helyzetű dohányfogyasztók igényeivel foglalkozik. Több mint 100 fős csapatorvosi és közegészségügyi szakértő dolgozik a rákmegelőzés területén az Egyesült Királyságban és Dél-Ázsiában.
„Teljesen egyértelmű, hogy a fogyasztók világszerte a csökkentett kockázatú termékekre tartanak igényt. Lehet, hogy ezt nem mindenhol fejezik ki nyíltan, de ettől ez még tény. A legtöbb dohányipari vállalat profitforrásának jelentős része az alacsony és közepes jövedelmű országokból származik. India, Indonézia, vagy számos afrikai és dél-amerikai ország komoly forrásokat jelentenek a dohányipari vállalatoknak” – jegyezte meg Sud Patwardhan, a központ társalapítója.
A nikotin és az ember kapcsolata
Paul Newhouse pszichiáter tudós a konferencia zárónapján kiemelte: „Tudjuk, hogy a nikotin olyan receptorrendszereket stimulál az agyban, amelyek fontosak a hangulat, a megismerés és számos idegi funkció szabályozásában. Kiderült, hogy a kiváltott hatások erősen állapot-, kor- és még nemfüggőek is lehetnek. Gyanítom, hogy sok embernek többségének soha nem lesz szüksége nikotinra, de néhányak számára azért hasznos lehet. Kiderülhet ugyanis, hogy fontos a kognitív teljesítményük, a hangulatuk szabályozása vagy a szorongásuk kezelése szempontjából. Számukra ezért lesz hasznos a nikotin.”
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!