Kelet-Közép-Európa egy újabb gazdasági sokk felé tart, mivel az Ukrajnában kialakult végeláthatatlan konfliktus káros hatása átsugárzódik a kontinens teljes keleti felére és a Balkánra is - állította számos közgazdász a dél-lengyelországi Krynica városában tartott közgazdasági fórumon. A régió legjelentősebb tudományos tanácskozásán minden hozzászóló mondanivalója az ukrán válság körül forgott - derült ki a Financial Times (FT) tudósításából.
Az ismert problémák: a csökkenő export, az Oroszország ellen hozott uniós szankciók visszaütő hatása és ezekkel összefüggésben a gazdasági kilátások romlása csak a kiindulópontot adták a lehetséges következmények értékeléséhez. Kelet-Közép-Európa több szempontból is veszélybe került a rendkívül feszült ukrajnai helyzet miatt - mondta Krzysztof Bielecki, Donald Tusk lengyel miniszterelnök legfőbb gazdasági tanácsadója.
Domióhatás
A hat hónapja kirobban újabb "hidegháború" Oroszország és a Nyugat között csak most kezdi igazán éreztetni a hatását Lengyelországon túl Szlovákián, Csehországon és Magyarországon is - hangsúlyozták a tanácskozás résztvevői. A cseh, a lengyel és a magyar feldolgozóipar teljesítménye zsugorodott augusztusban, miközben az 500 legnagyobb régiós vállalat árbevétele már tavaly is esett - idézte az FT a Deloitte tanácsadó cég és a Rzeczpospolita lengyel gazdasági lap megállapításait.
A kereskedelem visszaesés máris látható, a fogyasztói bizalom gyengül, az embereket idegesíti, hogy a szomszédjukból egyre rosszabb hírek érkeznek - mondta az FT-nek Bielecki. A lengyel gazdaság főként az Ukrajnában történtek miatt nem fog sokkal jobban teljesíteni idén, mint tavaly - értékelte a helyzetet Jacek Chwedoruk, a Rothschild Polad igazgatója.
Visszatér 2008 ősze
A krynicai konferencia alaphangját azonban nem a száraz számokat elemző felszólalások adták meg, hanem az első előadó szemléletes összehasonlítása. Eszerint a régióra nagyobb veszélyt jelent az ukrán konfliktus, mint amilyet a 2008-as pénzügyi válság jelentett. A hozzászólók felhívták a figyelmet arra, hogy a megromlott geopolitikai helyzetben nőhetnek a hitelfelvételi költségek és visszaeshet a működőtőke-beáramlás, ugyanis a nagy befektetők egyetlen egységként tekintenek Kelet-Európára.
A gazdasági gondok járványos terjedésének lehetünk tanúi - jelentette ki Krzysztof Kalicki, a Deutsche Bank lengyelországi leányvállalatának igazgatója. Az ukrán probléma megsokszorozódva jelentkezhet a régió többi részén. Más cégvezetők nem ilyen pesszimisták, úgy látják, hogy a közhangulat általános romlásán túl egyelőre nem igazán lehet érezni a válság hatását. Miroslaw Rakowski, a T-Mobile lengyel leányának vezérigazgatója jobban tart attól, milyen kárt okoz a feszültség Lengyelország déli szomszédainál, illetve a balkáni országokban.
Asztalon az újabb uniós szankciók
Az Európai Bizottság újabb Oroszországgal szembeni szankció között megtiltanák európai személyek részvételét az orosz állam tulajdonában lévő nagyobb bankoknak szánt úgynevezett konzorciális hitelek nyújtásában - jelentette a Bruxinfo. Megtiltanák a hadiipari és az olajipari cégek által kibocsátott kötvények, részvények és konzorciális hitelek vásárlását, az utóbbiak esetében olyan cégekről van szó, amelyek a kőolaj kutatásában, kitermelésében és szállításában érdekeltek, és amelyekben az orosz állam többségi tulajdonos vagy amelyek felett ellenőrzéssel bír. A szankciók első körében csak a bankokra vonatkozó korlátozás más szektorokra való kiterjesztése növelné az orosz állam finanszírozási terheit. Az oroszországi bankokra július végén bevezetett hitelfelvételi korlátozást a 90 napi lejáratú kölcsönökről 30 napra csökkentenék, tehát maximum ennyi futamidőre vehetnének fel hiteleket adósságuk finanszírozására.A tervezet felveti az úgynevezett kettős - egyszerre polgári és katonai - rendeltetésű eszközök exporttilalmának szigorítását is, úgy, hogy meghatározott termékcsoportoknál nemcsak a katonai, hanem valamennyi végfelhasználót érintene a korlátozás. Olyan termékcsoportokról lenne szó, ahol Oroszország fokozottan függ a behozataltól, és amelyeket nem könnyű más forrásból pótolni. Ilyenek lehetnek különleges anyagok vagy a nagy teljesítményű számítógépek.
Ami az érzékeny technológiákat illeti, itt a júliusi korlátozások a mélytengeri, sarkvidéki olajfúrásokra és az olajpala kitermelésére vonatkoztak. Az új megszorítások kiterjednének az ilyen jellegű projekteket és műveleteket kísérő szolgáltatások nyújtására is.