Amióta az amerikai elnök bejelentette a sokkoló és teljesen nonszensznek ható, kölcsönösnek vélt globális importvámokat, azóta próbálják a szakértők megfejteni, hogy mégis milyen számítási módszer áll az egyes vámok mögött.
Az egyik hipotézis szerint, amelyről a The Verge ír részletesebben, egy túlságosan leegyszerűsített számításból származhatnak a százalékok, amelyet több nagy AI chatbot is ajánl. Legalábbis ezt állítja James Surowiecki közgazdász, aki úgy találta, hogy a Fehér Ház minden egyes számadatát úgy lehet újraalkotni, hogy egyszerűen csak az adott ország USA-val szembeni kereskedelmi hiányát vesszük alapul és elosztjuk az USA-ba irányuló teljes exportjával.
A lap szerint Surowiecki ezt egy rendkívül ostoba megközelítésnek véli. A magyarázat pedig, hogy miért ezt a megoldást használta Trump csapata, olyasmi lehet, mint amikor kevés időt hagy egy diák a házi feladata megírására: közelgett a határidő és az utolsó pillanatban az AI-ra bízták a megoldást.
A legijesztőbb, hogy minderre a megközelítésre már tárgyi bizonyíték is van. Több X felhasználó is arról számol be, hogy ha megkérdezzük a ChatGPT-t, a Gemini-t, a Claude-ot vagy a Grok-ot, hogy milyen egyszerű módon lehet a kereskedelmi deficitet megoldani és egyenlő versenyfeltételek közé helyezi az Egyesült Államokat, akkor annak a képletnek egy változatát adják válaszul a modellek, amelyben a deficitet elosztják az exporttal.
A lap maga is letesztelte a közösségi médiában megjelent információk alapján a dolgot, és alapjaiban valóban mindegyik chatbot ugyanazt javasolta, inkább szoros párhuzamosságok, sem mint minimális eltérések mellett.
Ugyanakkor mindegyik chatbot, még ha eltérő komolysággal is, de figyelmeztet arra, hogy a kereskedelmi hiány ilyen formában való megoldása jelentős negatív következményekkel járhat, melyek a valóságban sokkal összetettebbek.
A legkomolyabb mértékben erre a Gemini hívja fel a figyelmet, közgazdászokra hivatkozva.
Trump nyitva hagyott egy ajtót a vámok kivetése után
Donald Trump az új vámcsomag bejelentését követően máris jelezte, hogy hajlandó tárgyalni az érintett országokkal, ha azok valami fenomális ajánlatot tesznek cserébe, bár egy magas rangú kormányzati tisztviselő korábban azt állította, hogy a vámok nem tárgyalhatóak.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Negyvenhét másodpercenként érkezik egy hibabejelentés a kórházakból

Járhatatlan lesz a főváros hétvégén

Május végén eltűnhet Elon Musk

Eljött az igazság pillanata: így teljesített Románia

Jól ellátták a turistákon nyerészkedő cégek baját

Lecsapott az uniós hatóság: a Coca Cola után most a Procter & Gamble következik

A lakótelep közepén, két panel közt írják a magyar kereskedelem jövőjét

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok
