Az euró nemzetközi szerepének alakulását elemző jelentésben az ECB megállapítja, hogy az uniós szinten hozott intézkedések demonstrálták az európai összetartozást, továbbá az egyes tagállamok programjai segítettek helyreállítani a piacok bizalmát a múlt év végéig.

A világ országainak összesített devizatartalékai a múlt év folyamán 10,2 ezer milliárd dollárról 10,9 ezer milliárd dollárra emelkedtek. Az euró részaránya a globális devizatartalékokban 25,1 százalékról 23,9 százalékra, a nemzetközi adósságpiacon pedig 26,2 százalékról 25,5 százalékra csökkent.

A legfontosabb tartalékvaluta 61,9 százalékos súllyal változatlanul a dollár, de aránya egy év alatt 0,3 százalékponttal zsugorodott. A jelentés megállapítja, hogy növekszik egyes nem hagyományos tartalékvaluták, így az ausztrál és a kanadai dollár fontossága, mert a befektetők méltányolják ezeknek az országoknak a növekedési teljesítményét, árstabilitását és egészséges pénzügyeit. Ugyanakkor pénzpiacuk viszonylag kis mérete és likviditása gátat szab annak, hogy ezek a valuták valóban fontos tartalékvalutákká váljanak.

Az ECB felmérése kitér a renminbi (jüan) nemzetközi szerepére is. Kína világkereskedelmi súlyának nevekedésével párhuzamosan bővült a jüan használata a nemzetközi kereskedelemben, és kisebb mértékben a nemzetközi pénzpiacokon is. A kínai pénzpiac elégtelen mérete és likviditása, a nem kellően rugalmas árfolyam és a szigorú pénzügyi korlátozások azonban akadályozzák a jüan nemzetközi használatának terjedését - áll az ECB felmérésében.