Az előző havi 5,3 százalékos (éves) visszaesés után augusztusra 3,8 százalékos termeléscsökkenést vártak az elemzők a német ipartól. Kedden megérkezett a friss augusztusi adat, amely a várakozásoknál jobb, 2,7 százalékos éves visszaesést mutatott. A statisztikai hivatal a júliusi éves 5,3 százalékos mérséklődést 5,6 százalékosra korrigálta. A gazdasági minisztérium szerint továbbra nincs igazán jele az ipar élénkülésének, bár a havi adatokban lehet találni pozitívumokat.
Például azt, hogy Júliushoz képest a termelés jelentős mértékben bővült, 2,9 százalékkal nőtt az ágazat kibocsátása, köszönhetően annak, hogy lendületbe jött a járműgyártás. Az adat bőven verte a csupán 0,8 százalékos javulást váró konszenzust. Ez mindenképp pozitív hír, egyetlen megjegyzéssel:
Kapcsolódó
a 2,9 százalékos növekedéssel csak az előző havi hasonló mértékű csökkenést sikerült helyrebillenteni.
Az ipari termelésről azt érdemes tudni, hogy a kibocsátás hónapról-hónapra nagy kilengéseket mutathat, így érdemes a háromhavi gördülő adatokat is értékelni. Ilyen szempontból már nem annyira derűs a kép, a június-augusztusi ipari termelés 1,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint a tavaszi hónapokban.
Fellendült a járműgyártás
A statisztikai hivatal beszámolója szerint augusztusban szinte szárnyalt a németországi járműgyártás. A kibocsátás – szezonálisan és naptárhatásokkal korrigálva – 19,3 százalékkal múlta felül a július hónapot, ami kifejezetten gyenge volt, 8,2 százalékos visszaesését hozott, szóval innen azért tényleg illet valamilyen előrelépést produkálni.
Az energia és az építőipar nélkül vizsgált szűkebb értelemben vett ipari termelési adat 3,4 százalékos hó/hó alapú előrelépést mutat. Az energiatermelés önmagában 2,3 százalékkal nőtt, az építőipar pedig 0,3 százalék pluszt hozott össze. Volt egy felülvizsgálat, ami a júliusi bázisadatot érintette: a korábbi 2,4 százalék visszaesést 2,9 százalék mínuszra rontották.
Összességében a várakozások nem optimisták. A gazdasági minisztérium jelentése szerint az ipar megrendelésállománya 5,8 százalékkal esett júliushoz képest. Ez a még hétfőn közzétett adat ráerősít arra, hogy kevés az esély Európa vezető gazdaságában a feldolgozóipar talpra állására.
Franziska Palmas, a Capital Economics közgazdásza azt mondta a Reutersnek, hogy továbbra is nyomás alatt maradhat az ipari szektor, aminek okai
strukturális problémákkal, köztük a magas energiaárakkal, a termékek iráni kínai kereslet lassulásával, az autógyártás általános nehézségeivel magyarázhatók.
Van olyan olvasata is a keddi adatoknak, hogy nem múlt el a recesszió veszélye, mivel az ipari termelés augusztusi felfutása csak átmeneti lehetett, mert azt a gyáripari megrendelések korábbi, június-júliusi élénkülése támogatott csak.
Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza így értékelt, hogy az ipari szektorban tapasztalható nehézségek kezdenek átgyűrűzni a szolgáltatási szektorba, ahol az elmúlt három hónapban gyorsuló ütemben tapasztalunk létszámleépítéseket.
Egyébként már a kormány is „elengedte” ezt az évet, belátta hétfőn, hogy 0,2 százalékos zsugorodással zárul a 2024-es év.
Piaci reakciók
A keddi ipari termelési adatok közzététele után az euró kismértékben erősödni tudott a dollárral szemben, ami kicsit megsegítette a forintot is.
A német iparvállalatok részvényei viszont lefordultak a tőzsdén: a BASF árfolyama 3 százalékkal zuhan, a Bayer gyógyszergyártó-vegyipari konszerné 2 százalékkal, a Siemensé pedig 2,4-el, a Mercedes Benz-é 2,7 százalékkal, a BMW 3,3 százalékkal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!