Az egyiptomi hadsereg támogatásával felállított kormány hétfőn már sokadszor halasztotta el a július elején eltávolított Murszi elnököt támogató tüntetők két ülősztrájkjának feloszlatását Kairó két közlekedési csomópontjában. A BBC belügyminisztériumi forrásokból vasárnap éjjel még úgy értesült, hogy hajnalban megindítják az akciót, amelyben fokozatosan kiszorítják a demonstrálókat a közterületekről, ám a brit hírügynökség helyszínen tartózkodó tudósítói semmi jelét nem látták a rendőrség és a katonaság összevonásának a helyszínek körül.

Feltételezések szerint a fokozatosság azt jelentheti, hogy megakadályozzák az emberek ki és bejutását az ülősztrájkokra, továbbá korlátozzák az élelem- és vízellátást. Ez követhetné, a vízágyúk és a könnygáz bevetése. A tüntetők homokzsákokkal vették körül magukat és kövekkel, botokkal szerelkeztek fel. A beavatkozás halogatását egyes helyi források azzal magyarázzák, hogy a kormány fellépésével kapcsolatos célozgatások miatt tovább hízott a tiltakozó tömeg. A New York Times tudósítása szerint azonban nem nőtt jelentősen a tüntetők száma.

Héják és galambok

Az ideiglenes belügyminiszter, Mohamed Ibrahim, aki Murszi alatt is birtokolta ezt a bársonyszéket, ám később megtagadta, hogy támogassa a korábbi kormányzó pártot, a Muzulmán Testvériség politikai ágát, a Szabadság és Igazságosság Pártját vagy annak támogatóit, a kemény vonalat képviseli a kormányban. Kevéssé törődve az emberi jogok védőinek aggodalmaival az iszlamista demonstrációk erőszakos feloszlatása mellett száll síkra, mint mondja: a tiltakozók nem maradhatnak örökké ott, ahol most vannak.

Az egyiptomi újságok szerint azonban a szóbeli keménykedés csak része egy pszichológiai háborúnak, amellyel demoralizálni akarják a demonstrálókat. Emellett lehetséges, hogy Abdul-Fattah el-Sziszi tábornok, a hadsereg feje - a Murszit elmozdító beavatkozás irányítója - egyelőre az országot vezető csoport galambjaira hallgat. Elsősorban Mohamed ElBaradei ideiglenes elnökhelyettesre, korábbi diplomatára, aki meggyőzhette a tábornokot, arról, hogy halassza el borítékolhatóan újabb halálos áldozatokkal járó rendőrségi beavatkozást. Eddig 250 főként Murszit támogató egyiptomi halt meg a hatalomváltást követő zavargásokban.