A Roszsztat központi statisztikai hivatal első becslése szerint az oroszországi infláció 1014-ben 11,4 százalékos volt, a 2013-as 6,5 százalék után - ilyen magas a 2008-as pénzügyi világválság óta nem volt. Ebben meghatározó szerep jutott az élelmiszerek drágulásának, ami 15,4 százalékot ért el, az egyéb fogyasztási cikkek ára 8,1, a szolgáltatásoké 10,5 százalékkal emelkedett.
Alekszej Uljukajev gazdasági miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy 10 százalék körüli pénzromlásra és arra számít, hogy 2015-ben végig két számjegyű marad az infláció - írta a TASZSZ hírügynökség.
Az élelmiszerek árának megugrásában a nyugati behozatal tilalma mellett a legnagyobb szerepe a rubel értékvesztésének volt - decemberben, amikor történelmi mélypontra zuhant az orosz valuta árfolyama, 2,6 százalékos volt a drágulás.
A rubel mélyrepülésének legfőbb oka az olaj, a legfontosabb orosz exportcikk (és a hozzá kötött gázár) árának mintegy felére zuhanása a világpiacon, valamint a nyugati szankciók, amelyek miatt a vezető orosz vállalatok nem tudják megújítani hiteleiket.