Észtország, Lettország és Litvánia mint volt szovjet tagköztársaságok, az energiafüggetlenség megteremtésével indokolták a döntést.
A három ország viszonya 1991-es függetlenné válásuk óta feszült Oroszországgal, és az ukrajnai háború kezdete óta ez a feszültség csak tovább nőtt.
„Elvágjuk az utolsó energetikai szálakat Oroszországgal" – jelentette ki Rokas Masiulis, a litván energiahálózatot üzemeltető Litgrid állami cég igazgatója. Hozzátette, hogy erre fél év múlva kerül sor, de nemcsak az orosz és fehérorosz hálózatról válnak le, hanem a még megmaradt elektromos vezetékeket is lebontják.
A lett AST és az észt Elering áramszolgáltató is hasonló döntést jelentett be.
A balti országok február 7-én válnak le az orosz hálózatról, és két nap múlva kapcsolódnak rá az európai hálózatra.
A három ország 2018-ban döntött úgy, hogy összehangolja elektromos hálózatát a kontinens nyugati részén működővel, miután erre pénzügyi támogatást kaptak az Európai Uniótól.
A hálózathoz Lengyelországon keresztül fognak csatlakozni.
Összeáll a régió, annyit költ, mint a teljes magyar államadósság
Közép-Európa országai letették a garast az atomenergia mellett, sorra húznák fel az új erőműveket. Bővebben>>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!