Mindössze 18 ezer hektáron termesztenek idén cukorrépát a romániai gazdák - írja a Maszol. Ez 14 százalékkal kisebb a tavalyi termőterületnél. 2021-ben 21 ezer hektár volt a cukorrépa termesztésére használt összterület. A bukaresti mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium adatai szerint az idei 18 ezer hektár 13 éves negatív csúcsot jelent.
A termőterület csökkenése annak tudható be, hogy idén újabb cukorgyár szűnik meg, a marosludasi. A szaktárca becslései szerint ez körülbelül 500 erdélyi gazdát érint. A francia Tereos tulajdonában levő üzem 37 735 tonna cukrot állított elő tavaly, amihez hétezer hektárról vásárolta fel a termést. A napi négyezer tonna cukorrépa feldolgozására alkalmas gyárat a tulajdonos arra hivatkozva zárja be, hogy évek óta veszteségesen működik.
Jelenleg egyetlen működő cukorgyár van az országban. Az osztrák Agrana tulajdonában levő romani üzem feldolgozási kapacitása napi 5500 tonna cukorrépa. Idén tavasszal szó volt a botfalusi cukorgyár újraindításáról, azonban egyelőre ezt nem erősítették meg. Románia tavaly 110 ezer tonna cukrot állított elő.
A cukorgyártás nem csak Romániában van válságban, hanem az egész Európai Unióban. A ludasin kívül nyolc másik európai cukorgyár is beszünteti idén a termelést: négy Franciaországban, kettő Németországban, egy-egy pedig Horvátországban és Görögországban. Ennek következtében a cukorrépa termőterülete 30 ezer hektárral csökken idén, 1,45 millió hektárra. Szakértői becslések szerint az EU 16 millió tonna cukrot fog előállítani 2022-ben.