Megtetszett az euró sikere két országnak, melyek leginkább a labdarúgásban erősek, gazdaságilag az utóbbi évtizedekben kevéssé sikeresek. Márpedig egy közös valutához nagyon is kell a gazdasági stabilitás: az eurózónán belül is láttuk, mi történik, ha valaki fedezetlenül költeni próbálja a közös pénzt. Görögország megtanulta, hogy csak kiegyensúlyozott költségvetéssel lehet benn maradni az övezetben. Argentína jelenleg is nagy inflációval és gigantikus kamatokkal küzd.
Földrajzi névadás
Argentína és Brazília, a két leendő résztvevő Buenos Airesben fog tárgyalni a felvetésről a héten, és más országokat is meghívnak a térségből, hogy fontolgassák a csatlakozás gondolatát. Brazília felvetése szerint a közös pénz elnevezése az euróhoz hasonlóan földrajzi eredetű lenne: sud, azaz dél, jelezve, hogy Dél-Amerika pénzneméről lenne szó.
Az argentin pénzügyminiszter szerint az első lépés az lenne, hogy tanulmányozzák a két ország gazdaságát, kereskedelmi kapcsolatainak integrációs lehetőségeit, és elismeri, hogy hosszú folyamat várható, amíg alkalmassá válnak a tagállamok. Sergio Massa elmondta még, hogy hosszabb távon egész Latin-Amerika pénzügyi unióját tervezik.
Kontinentális álmok
A Financial Times számításai szerint Latin-Amerika egésze a világgazdaság 5 százalékát adja, míg az eurózóna 14 százalékot. Emellett említhető még a CFA-frank, amely egy csoport afrikai ország, főként korábbi francia gyarmatok közös pénzneme, és árfolyama az euróhoz van kötve, ami persze csak úgy lehetséges, hogy valaki, ebben az esetben a francia jegybank vigyáz a stabilitásra a tagállamok devizatartalékainak részleges felügyeletével.
Megvalósítás a távoli jövőben
Az ötlet megvalósítása időigényes lesz a résztvevők szerint is. Massa szerint az euró tervezése is 35 évig tartott, de ez nem teljesen helytálló megállapítás: a döntést 1992-ben hozták meg a maastrichti szerződés aláírásával, és 7 évvel később számlapénz, 10 évvel később pedig készpénz formájában is megjelent az euró, ugyanakkor már 30 éve működik.
Az argentin-brazil valutaunióról való tárgyalás így most inkább csak szimbolikus lépésnek tűnik, hisz a résztvevők tisztában vannak azokkal az akadályokkal, amelyekkel szembe kell nézni, hogy hosszú távon realitása legyen egy ilyen szoros gazdaság közösségnek. A tagországoknak bizonyítaniuk kell, hogy hosszabb távon, fenntarthatóan stabil költségvetéssel és fizetési mérleggel tudnak működni, amihez alacsony infláció és stabil valutaárfolyam társul. Argentína ettől most épp nagyon messze van.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!