Európa-szerte 14 százalékkal csökkent a születési ráta kilenc hónappal a koronavírus-járvány első hulláma után – írja a BBC. A 2021 januári visszaesést kutatók egyértelműen a kilenc hónappal azelőtti lezárások hatásának tudják be. Azokban az országokban, ahol hosszabb ideig volt lezárás, nagyobb volt a visszaesés – például, Litvániában 28 százalék, Romániában pedig 23 százalék – és azok az országok is hasonlót tapasztaltak, ahol az egészségügyi rendszer a leginkább nyomás alatt volt. Spanyolországban szintén 23 százalékkal esett vissza a születésszám az előző évhez viszonyítva.
Ezzel szemben Svédországban, ahol nem voltak lezárások, a születésszám alig változott a korábbiakhoz képest. Kutatók szerint a visszaesésnek hosszú távú demográfiai következményei lehetnek a nyugat-európai, elöregedő társadalomra nézve.
A távolságtartásra vonatkozó szabályok, a járvánnyal kapcsolatos félelmek és a gazdasági válság egyaránt szerepet játszhatott a párok családalapításra vonatkozó döntéseiben.
2021 márciusában a születési ráta visszaállt a rendes kerékvágásba, de a kutatók szerint a visszaugrás nem ellensúlyozta az azt megelőző visszaesést.