A Financial Times birtokába jutott dokumentum szerint szerdán jelenti be a vizsgálatot az Európai Bizottság, amellyel az import hirtelen növekedését kívánják ellenőrizni, és amely valamennyi kereskedelmi partnerre kiterjed.

Amennyiben a vizsgálat az alumíniumimport ilyen mértékű növekedését állapítja meg, akkor Brüsszel ellenintézkedéseket fog bevezetni, emellett pedig az acélbehozatalra vonatkozó vámrendszerének kiskapuit is szigorítani fogja – jegyzi meg a lap.

A dokumentumban állítólag az áll, hogy az amerikai elnök által a múlt héten bejelentett 25 százalékos alumíniumvámok valószínűleg tovább rontanak a helyzeten, amelyet eleve a magas energiaárak, a visszafogott keresklet és az olcsó import is sújtanak.

Brüsszel azt ígérte, hogy megtorlásként akár 26 milliárd euró értékben is vámokat vet ki Washingtonra.

Azonban az alumíniummal kapcsolat vizsgálatok azt mutatják, hogy Trump vámjainak hatása az egész világra kiterjedhetnek, mivel a Bizottság a harmadik országból származó importra vonatkozó szabályokat is szigorítja, és így egyre közelebb lehet egy szélesebb körű kereskedelmi háború.

Az uniós dokumentum azt is kiemeli, hogy az amerikai vámok miatt a kereskedelem eltérítésének jelentős veszélye fenyeget több rendeltetési helyről is, így a blokk alumíniumgyártói is jelentős piaci részesedést veszítettek az elmúlt évtizedben.

A lap szerint a védelmi intézkedések részeként többek között megújítanák az acéllal kapcsolatos korábbi lépéseket, amelyre 2018-ban 25 százalékos vámot vetett ki a meghatározott kvótát meghaladó behozatalra. Ezek az intézkedések eredetileg 2026 júniusában veszítenék hatályukat, de a dokumentum alapján a bizottság ezen időpont után is megfelelő védelmet akar biztosítani az iparág számára.

A bizottság fontolóra vette továbbá azt a tervet is, hogy az EU-ba irányuló fémhulladék-kivitelt korlátozó országokat kölcsönös tilalommal sújtsák.

Nagyot drágul sokak kedvenc röviditala

Az amerikai vámfenyegetések hatására jól bespájzoltak a nagy tequilagyártók. Legalább félévi készletet halmoztak fel, ami azt jelenti, hogy már csupán a raktározási költségeik növekedése is áremelést vetít előre. Akkor is drágulás lesz tehát a vége, ha mégsem lépnek életbe a vámok.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.