A várakozásoknak megfelelő döntést hozott az Európai Központi Bank (EKB): 25 bázisponttal 3,75 százalékra emelte az alapkamatot. Christine Lagarde, az EKB elnöke sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az eurózónában az infláció túl sokáig tart és túl magas, még ha csökkenő trendet mutat is, ezért az emelés mellett döntöttek.
Kétségkívül a 3,75 százalékos alapkamat és a 4,25 százalékos másik fontos jegybanki eszköz nem nevezhető még túlzottan magasnak.
Jöhet még emelés
A nagy kérdés a piac számára az, hogy mikor zárulhat le az EKB kamatemelési ciklusa. Christine Lagarde hozzátette: a gazdaság a gyengélkedés jeleit mutatja számos szektorban, ami a túlzott monetáris szigor ellen szól, ugyanakkor a munkaerőpiac feszes, ami alapvetően kiváló hír, még ha a bérnyomás fékezhető is.
Legfőbb ellenség az infláció
Az EKB célja így rövidtávon az infláció visszaszorítása a jegybanki célra, ugyanakkor a gazdaság élénkítésére is tekintettel vannak. Az inflációt korábban fűtő tényezők közül az energiaárak tovább csökkentek, az élelmiszerárak növekedésének üteme is fékeződött, az ezeket figyelmen kívül hagyó maginfláció 5,5 százalék volt júniusban, ami már csökkenő trendet jelent, de még mindig túlzottan magasnak ítélik.
Az inflációs és növekedési kockázatok Christine Lagarde szerint most egyaránt jelentősek, utóbbit enyhítheti, ha az emelkedő bérek élénkítik a lakossági fogyasztási kedvet.
A kamatok emelése az ingatlanhitelezést is fékezte, sőt, a hitelezést általában, ugyanakkor a monetáris szigorítás pont így fejti ki hatását: a kevesebb pénz, a visszafogott kereslet csökkenti az inflációt. A jegybanki feladata így egy keskeny ösvény megtalálása, ahol az infláció visszaszorul, de nem lassul túlzottan a gazdaság.
Megtörni a gerincét
Az esetleges következő, szeptemberi emelésre vonatkozó újságírói kérdésre ChristineLagarde azt válaszolta: ez adatfüggő, lehet, hogy emelnek, lehet, hogy a tartás mellett döntenek. Hangsúlyozta viszont, hogy az elsődleges szempont továbbra is az infláció gerincének megtörése, és ennek megfelelően fogják értékelni az adatokat.
Így az EKB esetében kevésbé valószínűsíthető a kamatemelési ciklus vége, mint a Fed esetében, ahol már 5,50 százalék az alapkamat, szemben az EKB 3,75 százalékos értékével.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.