Eddig izgulhattak a piacok, de az előző kalkulációjához képest felfelé korrigálta 2024 negyedik negyedévi GDP-növekedési becslését negyedéves és éves bázison is az Európai Unió statisztikai hivatala.

Az optimistább fejleményről MTI azt írja, az Eurostat pénteken publikált jelentése szerint a tavalyi negyedik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) szezonális kiigazítással

  • 0,2 százalékkal kúszott feljebb az euróövezetben, szemben az első becslés 0,1 százalékos növekedésével.
  • Az EU-ban 0,4 százalékra rúgott a negyedéves GDP-növekedés a tavalyi utolsó negyedévben.

2024 harmadik negyedévében a GDP az EU-ban és az eurózónában is 0,4 százalékkal nőtt.

Továbbra is gyászos a fogyasztói hangulat az eurózónában

Javulni tudott az euróövezetben a fogyasztói hangulat februárban, igaz, még mindig nem szakadt ki a negatív tartományból. Bővebben.

Az előző negyedévhez képest a háztartások kiadásai 0,6 százalékkal nőttek. A kormányzati kiadások 0,9 százalékkal, a beruházások pedig 0,6 százalékkal nőttek. Eközben mind az export, mind az import 0,1 százalékkal csökkent. A készletek 0,2 százalékponttal terhelték a növekedést – sorolták.

Kifejtették, az euróövezet két legnagyobb gazdasága zsugorodott:

Németország GDP-je 0,2 százalékkal, Franciaországé 0,1 százalékkal csökkent, míg Olaszországnak sikerült 0,1 százalékkal növekednie, ami jobb, mint az előző becslésben szereplő stagnáló érték.

Az előző év azonos negyedévéhez képest 2024 záró negyedévében a szezonálisan kiigazított GDP az euróövezetben 1,2 százalékkal, az EU-ban pedig 1,4 százalékkal ugrott meg, miután az előző negyedévben az eurózónában 1,0 százalék, az EU-ban pedig 1,1 százalék volt. Az Eurostat előző becslése a negyedik negyedévi euróövezeti GDP éves növekedéséről 0,9 százalék volt.

A 2024-es év egészében a GDP az euróövezetben 0,9 százalékkal, az EU-ban pedig 1,0 százalékkal nőtt, miután 2023-ban mindkét övezetben egyaránt 0,4 százalékos volt a növekedés – emlékeztettek.

Makacs számok: így teljesít a gazdaság a „hanyatló nyugaton” és a Kárpátok bércei közt

Hogyan alakul az Egyesült Államok, Európa és azon belül Magyarország gazdasági helyzete a makrogazdaság egyik legfőbb fokmérője és az ezzel összefüggő munkaerőpiac állapota alapján? Száraz adatok értelmezésére vállalkozó cikkünkben ezt jártuk körül, és helyeztük kontextusba az Atlanti-óceánon innen és túl. Részletek.