Az Egyesült Államok szerdán közölte, hogy támogatja a szabadalmi védettség alóli kikerülést a vakcinák gyártása esetében, bár Katherine Tai kereskedelmi vezető figyelmeztetett, hogy a tárgyalások időbe telnek. A gyógyszergyártók már az amerikai támogatás hírére is jelezték, hogy egyáltalán nem támogatják a javaslatot. Részvényeik árfolyama a szerdai kereskedés végére esett is.
"Az EU kész megvitatni minden olyan javaslatot, amely hatékonyan és pragmatikusan kezeli a válságot" - mondta von der Leyen a firenzei Európai Egyetemi Intézetben tartott beszédében. Az uniós végrehajtó testület vezetője szerint a blokk oltási erőfeszítései felgyorsultak, másodpercenként 30 európai oltást végeznek, miközben több mint 200 millió adag oltóanyagot exportálnak a világ többi részébe.
"Ezért készek vagyunk megvitatni, hogy az oltóanyagokra vonatkozó szellemi tulajdonjogok védelméről való lemondásra vonatkozó amerikai javaslat hogyan segíthetne e cél elérésében" - idézi a Reuters.
Dél-Afrika és India októberben terjesztette elő a Kereskedelmi Világszervezetben (World Trade Organisation - WTO) a vakcinák alóli mentességre vonatkozó eredeti javaslatot, amely számos fejlődő ország támogatását élvezte, akik szerint ez létfontosságú lépés a vakcinák szélesebb körű hozzáférhetőségének elősegítése érdekében. Az Egészségügyi Világszervezet áprilisban közölte, hogy a világszerte beadott 700 millió oltóanyagnak mindössze alig 0,2 százaléát adták be az alacsony jövedelmű országokban.
Az Európai Unió eddig az országok egy csoportjával együtt - amelyek közül sokan nagy gyógyszeripari vállalatoknak adnak otthont, köztük Nagy-Britannia és Svájc - ellenezte a mentességet. Azzal érvelnek, hogy ez aláásná az olyan vállalatok munkáját, amelyek rekordidő alatt állítottak elő vakcinákat, hogy egy jövőbeli világjárvány esetén is így tegyenek. Azt is mondták, hogy a szabadalmakról való lemondás nem oldaná meg azonnal a problémát, mivel nincs elegendő gyártási kapacitás. A vakcinagyártás ráadásul bonyolult, amint azt az AstraZeneca gyártási problémái is bizonyítják, és a technológia, a know-how és a személyzet átadását is igényelné.
Von der Leyen elmondta, hogy rövid távon az Európai Unió minden vakcinagyártó országot felszólított, hogy engedélyezze az exportot, és kerülje az ellátási láncokat megzavaró intézkedéseket.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!