A német kormány azt akarja, hogy Görögország az eurózóna tagja maradjon - jelentette ki Sigmar Gabriel kancellárhelyettes a Reuters tudósítása szerint. Nem készülnek vésztervek arról, hogyan kellene kezelni a görögök esetleges kilépését egy kormányváltás nyomán - utalt arra, hogy a január végi választások megnyerésére esélyes radikális baloldali Sziriza párt szakíthat az országot finanszírozó EU-val és IMF-fel, amely biztosan a görög euró végét jelentené.

Gabriel, aki egyben gazdasági miniszter és a Németországot a konzervatív CDU-val nagykoalícióban kormányzó szociáldemokrata párt elnöke, arról is beszélt a Hannoversche Allgemeine Zeitungnak adott interjújában, hogy az eurózóna jóval ellenállóbb a tagországaiban jelentkező problémákkal szemben, mint három-négy évvel ezelőtt, az adósságválság mélyén, ezért nem lehet zsarolni.

Nem lesz baj

Ezzel arra célozhatott, hogy ha a görög politikai elit egy része esetleg az euró bedöntésével fenyegetőzve próbálna engedményeket kicsikarni a donor országoktól, akkor nem járna sikerrel. Ugyanakkor leszögezte: a berlini kormány, az EU és még az athéni vezetés célja is az, hogy Görögország az eurózóna tagja maradjon.

Nincsenek és nem is voltak ezzel ellentétes tervek, valamint a kancellárhelyettes szerint a görögök a választásoktól függetlenül tartani fogják magukat az EU-nak és az IMF-nek tett ígéreteikhez. Külön hangsúlyozta, hogy Berlin nem számít 180 fokos fordulatra Görögországban akkor sem, ha kormányváltást hozna a szavazás.

Gabriel mondandója csatlakozott Georg Streiter, Angela Merkel kancellár szóvivője néhány órával korábbi hasonló nyilatkozatához. Eszerint a német kormány arra számít, hogy Görögország tartani fogja magát a 240 milliárd eurós EU-IMF hitelprogram feltételeihez. Streiter nem kommentálta a Der Spiegel hét végi cikkét, amely éppen ellenkező információkat szellőztetett meg.

Baj lesz

A befolyásos magazin meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a berlini vezetés úgy véli, hogy az eurózóna túlélné a görögök kilépését (Grexit), ha ez elkerülhetetlenné válna. A kancellár és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter is úgy látja, hogy a görögök elég sok reformot végrehajtottak az elmúlt években ahhoz, hogy összeomlás nélkül feladják az eurót.

Emellett ma már kicsi a veszélye annak, hogy a görög állam esetleges csődje tovagyűrűzzön, mivel a három éve a veszélyzónában lévő Portugáliát és Írországot ma már stabilnak tekintik a szakértők - írta a Der Spiegel kormányzati informátorait idézve. Végül időközben felállt az eurózóna biztonsági alapja, az ESM, amely szükség esetén anyagi támogatást nyújthat az övezet kormányainak, a legnagyobb bankok mögött pedig ott áll az Európai Központi Bankon belül működő bankunió.

Figyelmeztetés

Nincs ugyan kidolgozott mechanizmus arra, hogy egy ország hogyan hagyhatja el a közös európai valutát használó államok közösségét, ám a német magazin forrásai szerint hozzáértő jogászok dolgoznak a probléma megoldásán. A cikk szerint a német kormány szinte elkerülhetetlennek tarja a Grexitet, ha a Sziriza nyeri az előrehozott parlamentii választásokat január 25-én.

A Reuters idézi Peter Bofingert, az ország legnagyobb gazdaságkutató intézeteinek vezetőit tömörítő úgynevezett bölcsek tanácsának egyik tagját, aki óvott a görög euró feladásától. Szemben a névtelen informátorokkal a berlini kormány tanácsadója úgy véli, hogy egy ilyen megrázkódtatás veszélyeztetné az eurózóna stabilitását. Kiengedné a szellemet a palackból, amelyet azután nehéz lenne ellenőrzés alá vonni.