Már a második negyedévben visszavethették a kelet-közép-európai régió országainak gazdasági növekedését az Oroszország ellen elfogadott, illetve akkor még csak tervezett nyugati szankciók - vélik a Bloombergnek nyilatkozó szakértők. A térség amúgy is gyenge fellendülése várhatóan még lanyhábbá válik.

A lengyel GDP 0,5 százalékkal araszolhatott feljebb április és június között 2014 első negyedéhez képest, ami kevesebb mint fele az egy negyedévvel korábbi adatnak. Csehországban 0,3 százalékra mérséklődhetett az ütem 0,8 százalékról, míg Magyarországon 0,7 százalékra 1,1 százalékról. A hivatalos adatok csütörtökön várhatók.

A hidegháború vége óta nem látott feszültség Oroszország és a Nyugat között visszafogja a régiós országok külkereskedelmét és azzal fenyeget, hogy elakad az eurózóna gyenge kilábalása is. Az uniós agrártermékek bevitelének egyéves orosz tilalma miatt Németország, az EU legnagyobb gazdasága azzal szembesül, hogy két év óta először csökkenhet a GDP-je.

Közvetve is árt

Kelet-Közép-Európát közvetve az eurózóna visszaeső növekedésén keresztül is sújthatja az új hidegháború, miután a térség országainak ez a legnagyobb exportpiaca - hívja fel a figyelmet Shweta Singh, a londoni Lombard Street Research kutatóintézet közgazdásza.

A zloty, a cseh korona és a forint 1,5 százalék körüli gyengüléssel reagált a külgazdasági környezet romlására. Ezzel az öt legrosszabbul teljesítő valuta között szerepelnek a Bloomberg 24 feltörekvő devizát nyomon követő kosarában. A rubel 3,6 százalékkal zuhant azt követően, hogy az USA közölte: oroszbarát fegyveresek lőtték le július közepén Ukrajna felett a malajziai légitársaság utasszállító repülőgépét.

A kelet-közép-európai országok sérülékenyen reagálhatnak a konfliktus elhúzódására, különösen arra, ha a feszültség tovább nő - szögezték le a Morgan Stanley elemzői. Ezzel egyidejűleg semlegesről alul súlyozásra változtatták a magyar és a román államkötvényekre adott ajánlásukat. A lengyel papírok esetén fenntartották a semleges álláspontot.

Vigyétek vissza!

A helyzet romlását mutatja, hogy a múlt héten egy litván és egy észt sajt- és hússzállítmányt is visszafordítottak az orosz határról. A Moszkva tiltólistáján szereplő litván áruk értéke eléri a GDP 2,5 százalékát - állítják a londoni Capital Economist szakértői.

A magyar cégek közül a Richter Gedeon, az ország legnagyobb gyógyszergyártója jelentette be, hogy oroszországi értékesítése rubelben számolva 10 százalékkal, ukrán exportja dollárban számolva 35 százalékkal esik. Az OTP brutális első negyedéves profitcsökkenésének is az a fő oka, hogy plusztartalékot kellett képeznie orosz és ukrán követeléseire, miután azok behajtása nehézségekbe ütközhet.

Bajban a lengyelek

A cseh vállalatok évente 2,5 milliárd korona (120 millió dollár) veszteséget szenvedhetnek el az Oroszország elleni EU-s szankciók miatt - mondta Jan Mladek, ipari és kereskedelmi miniszter. A prágai kormány 800 munkahely elvesztésével számol. Szlovákia exportjából négy százalékkal részesedik Oroszország, ezért az elemzők itt inkább a közvetett hatással, a nyugat-európai gazdaság lassulása miatt csökkenő szlovák kivitellel számolnak.

Lengyelország gyengülő GDP-növekedése a második negyedévben nem lesz átmeneti jelenség, inkább előjele egy hosszabb trendnek, amely bőven elhúzódik az év második felére - véli Pjotr Bujak, a PKO Bank Polski közgazdásza. A szankciók 0,8 százalékot faraghatnak le a 2014-es gazdasági növekedésből. Az ország feldolgozóiparának termelése 13 hónapja először zsugorodott júliusban, elsősorban az új megrendelések több mint egy éve nem látott hanyatlása miatt. Lengyelországot sújthatják a leginkább az Oroszország elleni uniós szankciók - véli Jaroslaw Janecki, a Société Generale Varsóban dolgozó vezető elemzője.

Jöhet a recesszió

Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a korábban publikált ipari termelési adatok alapján csupán 0,1 százalékos GDP-növekedést vár az EU-ban április-júniusban az előző negyedévhez képest. Emellett meglátása szerint fennáll annak a veszélye is, hogy már a második negyedévben recesszióba süllyed Európa. Elképzelhető, hogy lassan lemondhatunk arról, hogy a kontinens növekedést produkál 2014-ben. A reformok elmaradása és az év végéhez közeledve a bankok várható stressztesztje kifejezetten megnehezítik, hogy a fogyasztás és a banki hitelezés fellendüljön.

Az ázsiai gazdaság lelassított, ezen belül Kínának gondot okoz, hogy tartsa a saját előrejelzéseinek megfelelő növekedési ütemet. Ezen még az utóbbi három hónapban lezajlott óriási költségvetési kiadásbővítés sem sokat segített. Ennek eredményeképpen jelentősen visszaesett a német termékek ázsiai értékesítése. A németországi feldolgozóipari megrendelések még a többi európai országéhoz képest is elmaradást mutatnak - márpedig, ami a németeknek rossz, az a többi európai országnak is rossz.