Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntő ülésén 50 bázispontos kamatcsökkentés mellett döntöttek, így az alapkamat 5 százalék alá került: a 4,75-5,00 százalékos sávba, míg eddig egy éven át 5,25-5,50 százalék volt.

A piac egyaránt lehetségesnek tartott 25 és 50 százalékos kamatcsökkentést, a nagyobb mérték valószínűsége megnőtt az elmúlt hetekben, amikor azt kezdték mutatni az adatok, hogy az amerikai munkaerőpiac feszessége, lényegében a munkaerőhiány megszűnt, miközben az infláció nincs már messze a jegybanki célértéktől.

Kettős cél, adatvezérelt üzemmód

A Fed közleményében jelezte, hogy a cél továbbra is a 2 százalékos inflációs szint hosszabb távon is, emellett a maximális foglalkoztatási szint fenntartása. A gazdasági kilátások bizonytalanok, ugyanakkor a kamatdöntő bizottság egyre biztosabb az inflációs cél elérésében, ami összességében indokolja az 50 bázispontos csökkentést. A továbbiakban adatvezérelten fognak dönteni, sok adatot figyelnek, sok tényezőt vesznek figyelembe. A jegybank mérlegének leépítése, vagyis az eszközvásárlási programok során vásárolt értékpapírok állományának csökkentése folytatódik.

Megtörték az inflációt

A Fed elnöke, Jerome Powell beszédében ugyancsak a jegybank kettős mandátumát hangsúlyozta a 2 százalékos inflációt és a maximális foglalkoztatást illetően. Az amerikai GDP 2,2 százalékkal nőtt az első félévben, ugyanakkor az építőipar visszaesést mutat. A munkaerőpiac gyengül, a munkanélküliség kissé nőtt, ugyanakkor az infláció jelentősen csökkent, 2,2 százalékos mértékre. Az inflációs várakozások horgonyzottak, jövőre 2,1 százalékos szintet várnak.

Az elmúlt 3 évben az infláció magas volt, a munkaerőpiac pedig feszes, így indokolt volt a szigorú monetáris politika.

Az elmúlt évben türelmesen várta a Fed, hogyan fejti ki hatását a megemelt kamatszint, majd amikor nyilvánvaló lett, hogy az inflációt sikerült megtörni, megkezdték a kamatcsökkentési ciklust, és miután a munkaerőpiac is gyengült, a magasabb érték, 50 bázispont mellett döntöttek.

Várható kamatpálya

A Fed úgy számol, hogy nagyjából 4,4 százalék lehet a kamat év végén, 3,4 százalék 2025 végén, vagyis idén még összesen 50 bázispontos csökkentés jöhet, jövőre ezen felül még 100 bázispont, amennyiben semmilyen rendkívüli esemény nem történik.

Az idén vélhetően ez két lépésben történhet, 25 bázispontos mértékben a novemberi, majd a decemberi ülésen. 

Mindazonáltal a döntéseket a bejövő adatok fényében hozzák meg, gondosan mérlegelve minden tényezőt.

Piaci reakciók

A döntést követően a részvénypiacokon nem mutatkozott nagy elmozdulás, a főbb amerikai indexek 0,25-0,45 százalékos mértékben emelkedtek, ugyanakkor az euró megugrott a dollárhoz képest, 1,1125-ről 1,1175-ös értékre.

Az arany közel 1 százalékkal 2613 dollárra drágult unciánként. A piacnak feltehetően hosszabb időre van szüksége, hogy a döntést értékelje, ugyanakkor a kis elmozdulás arra is utal, hogy a vágás mértéke nagyjából megfelelt a várakozásoknak.