A csütörtökön az MTI-hez is eljuttatott, Obamának címzett levelet Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció, Frank Spula, az Amerikai Lengyel Kongresszus, Saulius Kuprys, az Amerikai Litván Tanács és Mamuka Tsereteli, az Egyesült Államok Grúz Egyesületének elnöke írta alá.

A levél szerzői nyugtalanságuknak és aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a kijevi Függetlenség terén - a Majdanon - és Ukrajnában általában erőszakot alkalmaztak a békés tüntetők ellen. Rámutattak, hogy a tüntetők, akik túlnyomórészt fiatal diákok, a szólás és a gyülekezés szabadságának alapvető jogát gyakorolva Ukrajnának az euroatlanti struktúrába történő integrálását sürgetik.

"A térség stabilitása az Egyesült Államok geostratégiai érdeke. Összhangban Amerikának a polgári szabadságjogok előmozdítására irányuló, régóta rögzült politikájával, támogatnunk kell a tüntetők emberi jogait, és egyhangúlag el kell ítélnünk minden arra irányuló kísérletet, hogy erőszakkal verjék szét az EuroMajdant" - állt a levélben.

A CEEC üdvözölte az amerikai külügyminisztérium legutóbbi közleményét, valamint a Joe Biden amerikai alelnök és Viktor Janukovics ukrán elnök között lezajlott telefonbeszélgetést.

"Tisztelettel sürgetjük önt, hogy tegyen többet ennél. Arra kérjük, hogy beszéljen Vlagyimir Putyinnal és Viktor Janukoviccsal, fejezze ki felháborodását az erőszak alkalmazása miatt, és szólítsa fel Oroszországot, hogy haladéktalanul függessze fel törvénytelen és elfogadhatatlan beavatkozását Ukrajnában" - írták az Egyesült Államokban működő közép- és kelet-európai szervezetek vezetői.

Hangsúlyozták, hogy az orosz lépések a térség "újraszovjetesítését" szolgálják, amelyet az Egyesült Államok nem nézhet tétlenül.