A szigetország kormányzati nyugdíjalapja (GPIF) a világ legnagyobb, nyugdíjcélú megtakarításokat kezelő alapja, megelőzve a norvég alapot is. Az alap eszközstruktúrája hét éve szinte változatlan, ám az újabb gazdaságélénkítő intézkedések nyomán várhatóan növekvő infláció és kamatok miatt a befektetési portfoliójában körülbelül kétharmados súllyal szereplő helyi kötvények értéke csökkenhet, ezért felülvizsgálják az összetételét.

Az alap összességében 1160 milliárd dolláros vagyonának 64 százalékát japán államkötvényben tartja. A további nagyobb tételeket tekintve, 11 százaléka a vagyonnak japán részvényekben, 9 százaléka külföldi kötvényekben, 12 százaléka pedig tengerentúli államkötvényekben van elhelyezve.

A GPIF befektetési struktúrája sem a globális válság, sem a 2011-es szököár és nukleáris baleset hatására nem változott, ám most a Sinzo Abe miniszterelnök és a japán jegybank által egyaránt elsőszámú célként megjelölt gazdaságélénkítési intézkedések következtében változhat a helyzet.

A kamatok várható emelkedésére gondolva a kétharmados arány túl durvának tűnik - fogalmazott Takahiro Mitani, a GPIF elnöke egy tokiói, a Bloomberg által idézett interjúban. A struktúrát ezért hamarosan felül fogják vizsgálni, a tárgyalások április-májusban indulhatnak, az első konkrét változásokra pedig a következő költségvetési év végén lehet számítani szavai szerint.

A tízéves japán állami kötvényhozam 0,76 százalék körül alakul, míg a jegybank (Bank of Japan, BoJ) januárban 2 százalékra duplázta inflációs célját, némi kormányzati nyomásra. Az alap 2006-os létrehozásakor a fogyasztó árak 1 százalékos éves emelkedésével kalkuláltak, ehelyett azok inkább csökkennek (2012 decemberében havi összevetésben stagnált, éves szinten 0,1 százalékos csökkenést mutatott, 2010-hez képest pedig 0,7 százalékponttal mérséklődött az árszint.)