A Gázai övezetben megkezdték azoknak a teherautóknak a kirakodását, amelyek humanitárius segéllyel indultak el szombaton Egyiptomból Gázába.
A 20 teherautó kirakodása azonnal megindult, miután átjutottak a rafahi ellenőrző ponton a Gázai övezetbe. A teherautók gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket, 60 tonna élelmiszert - ezen belül lisztet, száraztésztát és babkonzervet - szállítottak a nélkülözőknek. A segélyek elosztását az ENSZ palesztin menekülteket segélyező ügynöksége (UNWRA) végzi a Palesztinai Vörös Félhold segélyszervezettel karöltve.
Mintegy 170 további teherautó várakozik humanitárius segélyszállítmánnyal a rafahi határátkelő egyiptomi oldalán, hogy beléphessen a Gázai övezetbe - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője Kairóban.
Azt egyelőre nem tudni, hogy meddig lesz nyitva a határátkelő, az egyetlen olyan belépési pont a Gázai övezetbe, amelyet nem Izrael ellenőriz.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy üzemanyag nem érkezett az első segélyszállítmánnyal. A teherautók csak vizet, élelmiszert és gyógyszereket szállítottak a palesztin terület déli részébe - közölte Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője.
A Hamász iszlamista palesztin szervezet vezette Gázai övezet egészségügyi minisztériuma szombaton figyelmeztetett, hogy „valóságos veszély fenyegeti a sebesülteket és a betegeket, ha a kórházak nem jutnak haladéktalanul a generátorok üzemeltetéséhez szükséges üzemanyaghoz”.
Felszólítjuk a nemzetközi közösséget és Egyiptomot, hogy haladéktalanul dolgozzon üzemanyag és sürgősségi egészségügyi felszerelések beszállításán, mielőtt még több áldozatot veszítünk el a kórházakban
- áll a tárca közleményében.
Izrael attól tart, hogy a Hamász fegyveresei saját céljaikra használhatják fel az üzemanyagot.
A ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF közölte, hogy a húsz teherautó közül mindössze kettő szállított ivóvizet, ez 22 ezer ember egynapi ellátására elegendő. A szervezet szerint 1 millió gyermek szorul sürgős humanitárius segélyre, a vízszállítás élet-halál kérdése.
Üdvözölte a segélyszállítmányok megindulását mások között Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Olaf Scholz német kancellár és James Cleverley brit külügyminiszter. A Hamász által fogva tartott izraeli túszok hozzátartozói viszont élesen bírálták a műveletet.
António Guterres ENSZ-főtitkár a kairói békecsúcson - akárcsak a francia külügyminisztérium a határátkelő megnyitása után - humanitárius fegyverszünetet javasolt, hogy a segélyszállítmányokat eljuttathassák rendeltetési helyükre.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak, és túszként tartanak fogva. Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és - egy időre - vízellátását is.
A palesztin egészségügyi minisztérium szombati közlése szerint a Hamász és Izrael közötti konfliktus október 7-i eszkalációja óta 4385 gázai halt meg, és 13 651-en sebesültek meg. A halálos áldozatok között 1756 gyermek és 967 nő van - közölte a minisztérium. Az ostromzár alá vett palesztin terület 2,3 millió lakójából több mint egymillió vált belső menekültté.
Komoly csapást mértek a Hamászra, végeztek a fegyverfelelőssel
A két, korábban túszul ejtett amerikai állampolgár pénteki szabadon engedése ellenére sem tett le Izrael arról a tervéről, hogy szárazföldi hadműveletet indítson a Hamász ellen. >>>
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.