Számottevően nőtt a milliárdosok vagyona az elmúlt tíz év leforgása alatt globálisan – ez derül ki a UBS svájci bank csütörtökön ismertetett tanulmányából.
A gazdagodás volumenét felmérő jelentés szerint a milliárdosok száma is jócskán megszaporodott:
2024 áprilisában 2682 milliárdos élt a világon, ami csaknem 50 százalékkal több 2015 márciusához képest. Ez idő alatt a vagyonuk 121 százalékkal, 14 ezer milliárd dollárra emelkedett.
Jelenlegi árfolyamon átszámítva ez már-már felfoghatatlan pénzösszeget,
közel 5,5 billiárdot, egész pontosan 5 480 000 000 000 000 forintot jelent.
Az sem maradt rejtély, hogy a rendkívül gazdagok vagyona folyamatosan és erőteljes ütemben nőtt az Egyesült Államokban és kisebb mértékben Európában, míg Kínában 2020-ig kiugró növekedési évek voltak, azóta lassult a növekedés.
Az elmúlt tíz évben a technológiai szektor milliárdosainak vagyona nőtt a leggyorsabban: a jelentés adatai nyomán
megháromszorozódott, konkrétan 2400 milliárd dollárra, csaknem 1 billiárd forintra ugrott az új technológiák, köztük a mesterséges intelligencia (MI vagy AI), a kiberbiztonság, a fintech, a 3D nyomtatás és a robotika révén.
Ebbe a csoportba sorolandó a dollárhegyekből szinte ki sem látszó Elon Musk techmilliárdos is.
A UBS által idén június és szeptember között 82 milliárdos részvételével végzett felmérésben a megtollasodás mértékén túl a következőkre is fény derül:
- a megkérdezettek 40 százaléka mondta azt, hogy az elkövetkező 12 hónapban többet akarnak befektetni az iparosodott országok ingatlanjaiba és részvényeibe,
- 40 százalékuk növelni tervezi befektetéseit olyan biztonságos menedékeknek tartott eszközökbe, mint az arany és más nemesfémek, míg
- 31 százalékuk készpénztartalékának növelését tűzte ki célul.