Először most keletkezik olyan fizetési kötelezettség, amit már a Gazprombank úgynevezett K számláján keresztül kellene intézni. A helyzet azért rendkívül bizonytalan, mert az Európai Bizottság arra figyelmezteti az európai cégeket, hogy ha belemennek az új fizetési rendszerbe, akkor megsérthetik az EU-s szankciókat. Csakhogy ez a feltételes mód nem segít eleget a cégek dilemmáján - olvasható a portálon.

Putyin aláírt március végén egy elnöki rendeletet, ami a hivatalos szólamok szerint arra kötelezi a Gazprom EU-s vevőit, hogy ezentúl rubelben fizessenek az orosz állami cégnek a földgázért.

A valóságban a rendeletben rögzített elszámolási rendszer nem ilyen szigorú. A vevők továbbra is az eredeti szerződésekben rögzített euróban és/vagy dollárban fizethetnek, de ezentúl ezt egy új számlára kell elhelyezniük, amit a vevő a saját nevén nyit a Gazprombanknál. Ez lenne az úgynevezett K számla. A Gazprombank a K számlán lévő devizát az orosz jegybanknál átváltja rubelre. Az így rubelesített összeg átkerülne a vevő egy másik számlájára, és innen már rubelben lehet kifizetni a gáz ellenértékét - írja a lap.

A konstrukcióban van néhány rejtett trükk is, ami azt segítené, hogy ne lehessen az eddig bevezetett EU-s szankciókat ráhúzni erre az üzletre. Például amikor a Gazprombank "átváltja" a nyugati valutát rubellé, akkor hivatalosan nem ezt teszi, hanem rubelkölcsönt vesz fel az orosz jegybanktól, aminek formálisan csak a biztosítéka a nyugati valuta.

A bolgárok hogy fizetnek?

A rendelet áprilistól érvényes, de mostanáig nem voltak az EU-s vevőknek fizetési kötelezettségeik, mert jellemzően több hónapos elszámolások vannak a szerződéseikben. Most már eltelt viszont annyi idő, hogy vészesen közelednek a fizetési határidők, piaci információink szerint a bolgár állami energiakereskedőnek például éppen most szerdán, azaz 20-án kellene fizetnie. És nem biztos, hogy a Putyin-féle rendelet szerint fog fizetni, ahogy más, nyugati cégek sem biztosak ebben, ugyanis a szisztéma sérti az EU-s szankciókat.

Piaci információink szerint a fizetési rendszer próbáját jelentheti, hogy szerdán a bolgár állami gázvállalat mit csinál. Ha nem teljesíti a K-számlás rendszert, és az oroszok ezután tényleg nem szállítanak nekik, akkor az közvetetten Magyarországot is érintheti, hiszen jelenleg a Gazprom gázának nagy része Bulgárián keresztül érkezik Magyarországra a tavaly ősz óta működő déli vezetéken keresztül.