Egyre hosszabb a lista hiányzó gyógyszerekről. Egy gyógyszerész szerint egyre nagyobb a hiány és a becslése szerint a beteg által keresett gyógyszerek közel kétharmada nincs készleten. Legalább ez a helyzet Kelet-Párizsban.
Pierre-Antoine Drubay az Euronews-nak megjegyezte, hogy ez az összes fajta patológiára ható gyógyszert érinti, az antibiotikumoktól a szív- és érrendszeri betegségekre, valamint a cukorbetegségek kezelésére használt készítményekig.
Ilyenkor nem marad más megoldás a szakértő szerint, mint a „hibaelhárítás”, ami annyit jelent, hogy felkeresnek más gyógyszertárakat, a beszállítókat és a laboratóriumokat, hogy megoldást keressenek, vagy épp felhívják a beteg orvosát, hogy a receptek megváltoztassák.
A gyógyszerész szerint gyakran nincs információ arról, hogy miért van hiány és meddig.
Ilyenkor a legnagyobb gondok a megnövelt munkateher és az átláthatóság hiánya jelenti. Az egyik francia gyógyszerész szakszervezet, az USPO hétfőn kiadott nyilatkozata szintén nagyobb átláthatóságot követelt, hozzátéve, hogy a gyógyszerhiány állandó problémává vált.
A francia gyógyszerügynökség a szezonális betegségekre és járványokra tekintettel egy új tervet dolgozott ki, hogy csökkentse az általánosan használt gyógyszerek hiányát. Ez azonban egy nagyobb probléma is, amely a szakértők szerint az elmúlt évtizedben a gyógyszergyártással kapcsolatos termelési és ellátási zavarok miatt egyre nagyobb méreteket öltött.
A régebbi gyógyszerekből gyakran azért van hiány, mert csökkenek a gyógyszerek árai, miután lejár egy laboratórium eredeti szabadalma, más vállalatok pedig ezután generikus készítményeket gyárthatnak. Innentől kezdve pedig a régebbi gyógyszerek kevesebb bevételt hoznak.
A gyógyszerek gyártását korábban francia- és más európai országok gyógyszeripari vállalatai végezték, de az utóbbi időben elkezdték kiszervezni a munkát Indiába és Kínába, megtakarítás céljából.
Hihetetlen, hogy mire költenek a betegek évente négymilliárd forintot
Az OTP Egészségpénztár adatai szerint, amíg 2012-ben egymilliárd forintot költöttek a páciensek az egészségpénztári megtakarításaikból járóbeteg-ellátásra, ma ennek az összegnek a négyszeresét költik el a patikában vagy a magánfogorvosnál.Bővebben--->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!