A növekvő áramellátással kapcsolatos várakozások lenyomták az elektromos energia árát Csehországban és Szlovákiában az ősz első napján, miközben nem tervezett üzemszünetek miatt a magyarországi azonnali szállítású áramért a legtöbbet kellett fizetni a régióban - jelentette a Reuters. A kelet-közé-európai kereskedésben a szombati szállítású áram nagykereskedelmi ára öt százalékkal, megawattóránként 35,78 euróra mérséklődött.

Eközben a magyarországi HUPX áramtőzsdén 15 százalékkal, 40,54 euróra esett az ár. Az azonnali piacon azonban változatlanul 46 eurót kellett fizetni Magyarországon az elektromos energia megawattórájáért. A Mavir Zrt. hálózatüzemeltetőtől származó adatok szerint 500 megawatt kapacitás esett ki a termelésből a magyarországi erőműveknél váratlan okok miatt. Egy kereskedő a hírügynökségnek nyilatkozva éppen erre vezette vissza a régiós csúcsnak számító áramárat.

Marad a drágaság

Előrejelzések szerint a napenergiából származó ellátás Németországban jelentősen emelkedik köszönhetően annak, hogy ez a fajta áramtermelő kapacitás közel duplájára, 4,3 gigawattra nő. A szélenergia-termelő kapacitás 1,7 gigawatt körül stabilizálódott - derült ki a Thomson Reuters adataiból.

Tovább előre tekintve azt láthatjuk, hogy a cseh benchmark egy évre előretekintő Cal '25 áramár 10 centtel, 35,05 euróra emelkedett, miközben a hasonló magyarországi "front year" (azaz a hosszú távú szerződések első évére vonatkozó) ár 15 centtel, 44,20 euróra ment fel a prágai közép-európai áramtőzsdén.

A lengyel áramtermelők 3,5 gigawattnyi kapacitást állítanak le a tervezett évi karbantartás miatt szerdán - derült ki a helyi hálózatüzemeltető, a PSE adataiból. Egy napra előre a helyi áramtőzsdén közel három zlotyval, 177,66 zlotyra (42,23 euró) nőtt az egységár. A régióban benchmarknak számító német Cal '15 kontraktus öt centtel, 35,90 euróra drágult a német EEX áramtőzsde hétfő délutáni kereskedésében.