Az új kitermelési technológiával elérhetővé vált palagáz és olajpala lenyomta az energiaárakat az Egyesült Államokban, ám ezzel nincs vége az óriási változásoknak - állítja Mark Haefele, a svájci UBS Wealth Management vagyonkezelő cég befektetési részlegének vezetője. Rövidlátóak azok a politikusok és üzletemberek, akik lebecsülik az újdonság jelentőségét. A hosszabb távú fejlesztésekben gondolkodó befektetők jól teszik, ha számolnak a változás tágabb hatásaival.
Az olajpala és a palagáz megjelenése nyomán az észak-amerikai standard olajfajta, a WTI ára 2010 vége óta folyamatosan a londoni Brent alatt van - derül ki az USA energiahivatala (EIA) adataiból. Ez fordulat ahhoz képest, hogy 2004 és 2010 között a WTI jellemzően hordónként 1-3 dolláros prémiummal forgott az árutőzsdén a Brenthez képest.
Magyarország kétharmada
Az alacsony energiaköltségek nem egyszeri hatást gyakorolnak a gazdasági növekedésre, mint azt egyesek hiszik, akik úgy vélik, hogy a kisebb energiaár már be is épült a tőzsdei vállalatok részvényárfolyamába. Hosszabb távon megsokszorozódó következményekkel számolhatunk. Az alacsonyabb energiaár olcsóbbá teszi az USA feldolgozóiparának termelését, így az ágazat vonzóbbá válik a befektetőknek, ami akkor járhat igazán nagy hatással, ha a pénzügyi szektoron kívüli vállalatok visszaforgatják a gazdaságba 1,8 ezer milliárd dolláros készpénztartalékuk egy részét.
Ennek eredményeként bővül a foglalkoztatás, ami a fogyasztás növekedéséhez vezet, ami megint csak erősíti a munkaerő iránti keresletet. Végső soron a palaforradalom önmagát erősítő növekedési spirált eredményezhet - véli Haefele.
A szakértő úgy becsli, hogy palaenergia-termelés összességében évente 0,5 százalékot adhat hozzá az USA GDP-jéhez a következő 10 évben. A hivatalos adatok szerint az utóbbi 2013-ban 17,1 ezer milliárd dollár volt. Ennek fél százaléka 85 milliárd dollár (a magyar GDP kétharmada) - ekkora plusz lesz tehát köszönhető egyedül az új technológiának, ha a jóslat beválik.
Csiki-csuki
Ráadásul a palaforradalom nem az egyetlen mélyreható változás, ami befolyásolja az energiaárakat. Az amerikai energiaügyi minisztérium becslése szerint a feldogozóipar új gyártási eljárása, az úgynevezett 3D-s nyomtatás felére mérsékelheti az ágazat energiafelhasználását. Az olcsó energiahordozók megjelenése és a termelési módszerek innovációja egyszer már, nevezetesen a 19. századi ipari forradalom idején lendületet adott Amerika fejlődésének - emlékeztet Haefele.
További ráadás az előbbiekhez képest, hogy az USA-ban kifejlesztett kitermelési technológia teret nyerhet a világ más országaiban. Oroszországnak például 75 milliárd hordó kitermelhető olajpalavagyona van, míg az USA-nak csak 58 milliárd. Kína palagázkészleteit Egyesült Államok 19 ezer milliárd köbméteres tartalékának majdnem duplájára becsülik.
Vannak persze kockázatok. Egyes országok vagy cégek képtelennek bizonyulhatnak az új technológia alkalmazására. Egy nagyobb környezeti katasztrófa, amit a rétegrepesztéses technológia okoz, politikai ellenszelet kavarhat, továbbá egyes készletek kitermelése drágább lehet a vártnál. Ha azonban a döntéshozók és a végrehajtók a lehető legkisebbre tudják leszorítani a palaforradalom útjában álló akadályokat, akkor minden bizonnyal elnyerik ezért méltó jutalmukat - véli az UBS elemzője.