Alig fél éve hanyatlik az olaj ára, ám az elemzők már arról vitatkoznak, hogy milyen hosszú távú hatásai lesznek ennek a folyamatnak. Hasznát látja-e a világgazdaság annak, hogy az energiaköltségek hosszabb távon alacsonyan maradnak, vagy éppen ellenkezőleg: az olcsó energia hozzájárul a deflációhoz, japán stílusú stagnálásra kárhoztatva a világ országait - teszi fel a kérdést Matt Clinch, a CNBC szakírója.
A deflációt, az árak csökkenését nagy bajnak tartják a közgazdászok, mivel arra készteti a befektetőket és a fogyasztókat, hogy halogassák tevékenységüket. Az előbbiek nem tudják kiszámolni, hogy mekkora hozamra számíthatnak befektetéseik után, az utóbbiak arra várhatnak, hogy később olcsóbban megkapják, amire szükségük van. A defláció így végül stagnálásba szoríthatja a gazdaságot.
Lehetne, de nem lesz
Az elmúlt hónapokban az olajár esése húzta a leginkább lefelé az árakat. Több, mint 40 százalékkal lett olcsóbb a fekete arany június óta - az olajár 2009, a világgazdasági válság mélypontja óta nem látott szintre esett -, és ez a tendencia várhatóan folytatódni fog 2015-ben is. A londoni Capital Economics gazdaságkutató intézet szakértői arra számítanak, hogy a fejlett országok árindexének energiakomponense ideiglenesen mínusz 10 százalékig süllyedhet az idei év egye részében.
Egyes országokban nem sokat fognak ebből érezni a fogyasztók, mert a kormányok támogatják az energia árát, amit visszavehetnek, ám az USA-ban nem ez a helyzet. Ott tisztán a vásárló zsebében marad, amit a benzinkútnál megspórol, így több szabadon elkölthető jövedelme marad. Elvileg tehát nőhetne a fogyasztás, ám Bill Blain, a Mint Partners tőketársaság elemzője vitatja, hogy az olcsóbb üzemanyagok egyből a gazdasági növekedést segítő tényezőként jelentkeznének.
Egy százalék
A recesszióra hajló gazdasági környezetben ugyanis a túl nagy áresés az inflációs várakozások, egyben a deflációs félelmek erősödéséhez vezet - derül ki szavaiból. Ezért a szakértő nem vár fellendülést a világgazdaságban 2015-ben, éppen ellenkezőleg, stagnálás fenyeget, és ezt sajátos módon az olajár csökkenésével indokolja.
A Capital Economics azt jósolja, hogy a világ legfejlettebb hét országában átlagosan egy százalékkal fognak emelkedni az árak 2015-ben, egyértelműen az olaj olcsóbbá válása miatt. Egyre több ország fog átélni általános deflációt. Ennek ellenére a londoni szakértők szerint a világgazdasági kereslet visszafogottan bővülhet a következő két évben. A kínai gazdaság növekedése tovább lassul, de nem omlik össze. A helyzet a 2015 közepétől kezdhet változni, amikor már az idei viszonylag alacsony árakhoz fogjuk viszonyítani az aktuális árakat.
Überpesszimizmus
Sokkal borúlátóbban látja a helyzetet Albert Edwards, a Société Generale pesszimista jóslatairól ismert elemzője. Szerinte a befektetők lassan fel fogják ismerni, hogy Kína komoly deflációs veszéllyel néz szembe, illetve hogy a nem lesz fáklyás menet az áttérés az exportvezérelt növekedésről a fogyasztás hajtotta GDP-bővülésre. Ezért nem fog gyorsan megváltozni az a közismert helyzet, hogy az olcsó kínai importáruk a világ fejlett országaiban versenyt támasztanak a helyi termékekkel szemben.
Kína ezzel deflációt exportál - ez az oka annak, hogy az USA-ban nem erősödnek az inflációs várakozások annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban a vártnál erősebb gazdasági adatok láttak napvilágot. A feltörekvő országok gyenge teljesítménye visszafogja a német gazdaságot, Európa motorját is. Kína például a német gépipari termékek egyik legnagyobb vásárolja.
Ennek nyomán Németország recesszióba csúszhat 2015-ben, ami elapasztja a költségvetés bevételeit. Ez kikényszeríti a kiadások visszafogását. Így aztán végül az eurózóna egészének gazdasága is menthetetlenül újabb recesszióba szédül, és az Európai Központi Bank semmilyen erőfeszítéssel nem tudja majd megóvni attól, hogy tagországai mentén széttöredezzen, hogy az egyes eurótagállamok gazdasága eltérő pályára álljon - véli a pesszimista szakértő.