Általánosan és sokszor hangoztatott vélemény, hogy hiába csökkennek az olajárak, ez nem tudja az olajimportőr országok gazdaságaiban kellően fellendíteni a lakossági fogyasztást és a gazdasági növekedést. Európa keleti felének jó polgárai nem hallgatnak erre a kórusra, s boldogan költik a talált pénzt, s ezzel fényt visznek az amúgy borús nemzetközi hangulatba - írja régióról szóló összefoglaló cikkében a Financial Times.
Mindenhol nagy növekedés
A hat volt kommunista ország gazdasága, Lengyelországtól Bulgáriáig átlagosan négy százalékhoz közeli gazdasági növekedést tudott elérni, ez a legmagasabb érték 2008 óta.
Ráadásul - folytatja a cikk - ez a növekedés kiegyensúlyozott, legalábbis földrajzi értelemben. A növekedési adatait múlt héten nyilvánosságra hozó öt ország közül a bolgár növekedés volt a legalacsonyabb, 3,1 százalék az utolsó negyedévben, a cseh gazdaság tavaly egész évben 4,3 százalékkal bővülhetett a friss adatok szerint.
Nem rossz ez a világ egy olyan részén, amely beszorult a köhögő eurózóna és a recesszió sújtotta Oroszország és Ukrajna gazdasága közé - jegyzi meg a szerző. Ráadásul ez a növekedés nem úgy valósul meg, hogy közben újabb gazdasági egyensúlytalanságok termelődnének, s növekedne a közszféra és a magánszektor eladósodottsága- teszi hozzá.
Infláció sincs
Már 15 éve foglalkozom a régióval, s eddig még soha nem láttam 3-4 százalékos gazdasági növekedést úgy, hogy ne lett volna infláció - hívta fel az 1 százalék alatti inflációs adatokra a lap figyelmét Marcus Svedberg, az East Capital vezető közgazdásza és alapkezelője. S ráadásul - tette hozzá - a régióban alaposan csökkent az eladósodottság. Úgy van 3-4 százalékos növekedés, hogy közben nem nőtt a kinn lévő hitelek állománya és az eurózóna növekedése még mindig gyenge.
William Jackson, a Capital Economics szenior feltörekvő piaci közgazdásza szerint a régió hátszele kedvező volt az elmúlt években. 2013 óta a monetáris politikák sokkal alkalmazkodóbbá váltak, s a munkaerő piac is élénkült. A bankszektor a stabilizálódás jeleit mutatja, s nagyobb ütemre kapcsoltak a hitelkihelyezéseknél. Azonban mindezek eltörpülnek amellett a hatás mellett, amit a tavaly 115 dollárról 30 dollár közelébe zuhanó olajárfolyam jelentett.
Az olcsó olaj áldása
Mind a hat említett ország importálja az energiahordozókat, és nagy üzemanyag fogyasztók. 2014-ben az energiaimport Magyarországon és Bulgáriában például a GDP 6 százalékát tette ki, Romániában csak 1,5 százalék volt ez az érték. Az energia súlya a kelet-európai, az infláció számításánál használt fogyasztói kosarakban 12 és 20 százalék között ingadozik, ez jóval magasabb érték, mint mondjuk az ázsiai, vagy a latin-amerikai régióban - írja a lap. Ez azt feltételezi, hogy a lakossági fogyasztáson belül is magasabb arányt képvisel.
Ennek eredményeként az olajár csökkenése igazi áldás volt a régió számára. A Capital Economics becslései szerint ezen országok nettó energiaimport számlája a 2012-es 9 milliárd dollárról tavalyra 5 milliárd dollárra csökkent. Figyelembe véve az olaj árának azóta bekövetkezett további csökkenését, ez a szám idén 4 milliárd dollár közelébe eshet vissza.
Költenek a fogyasztók
A zuhanó olajár tehát az infláció mélyrepülését és a háztartások vásárlóerejének drasztikus növekedését is magával hozta a régióban - foglalja össze a cikk. A Capital Economics Csehországról, Lengyelországról és Romániáról készített elemzései azt feltételezik, hogy a háztartások elkölthető jövedelme idén átlagosan több, mint 4 százalékkal emelkedhet. Ennek eredményeként a fogyasztói költések mintegy 3,5 százalékkal bővülhetnek idén úgy, hogy eközben a lakosság megtakarítása rátája is magasabb lehet.
Jackson emlékeztet, hogy a régió fogyasztói az extra bevételeket inkább elköltik, szemben a megtakarításra jóval hajlamosabb ázsiai fogyasztókkal. Ez most a fogyasztói bizalom számlájára is írható, amely a fellendüléssel párhuzamosan emelkedett, míg Kínában csökkent a lassulás miatt, hiába növekszik az ázsiai gazdaság idén is legalább 4-5 százalékot.
A fogyasztói kereslet ugrása e mellett betudható még az elhalasztott keresletnek is, amely a válság utáni megszorításokkal jellemzett időszak során alakult ki. Ez az ázsiai fogyasztókat nem sújtotta.
Ellenálló az export
Mindezekhez jön az is, hogy a földrajzi elhelyezkedése ellenére a régiót az eurózóna lanyha növekedési üteme és az orosz recesszió sem érinti olyan rosszul. Oroszország jellemzően ezen országok exportjának alig 2-5 százalékáért felelős. Ami igazán számít, az a német gazdaság, amely ezen országok exportjának harmadát-felét is felszívja, ipari szektoruk nagyon erősen integrálódott a német ipari ellátási láncába - mutatott rá.
Svedberg szerint az országok termékei iránti keresletben felfutás tapasztalható. Az eurózóna ugyan nem teljesít fényesen, de azért jobban muzsikál, mint két-három évvel ezelőtt. S ezt tükrözi a régió exportjának ellenálló képessége is, amely egészséges maradt az elmúlt években.
Az energiaimport számláinak gyors esésével Magyarország, Szlovákia és Bulgária folyó fizetési mérleghiánya többletbe csapott át, s Romániában és Lengyelországban is jelentősen csökkent a hiány mértéke. Az import volumene ugyan jelentősen nőtt, azonban az export is növekedni tudott a világkereskedelem lassulásától való félelmek ellenére is - mondta Jackson. Az árhatároknak köszönhetően azonban ez most azt eredményezte, hogy ezen országok többsége folyó fizetési mérleg többlettel tud működni a korábbi hiányokkal szemben.
De ott vannak a kockázatok
Természetesen a rózsás helyzet mélyén ott lapulnak a kockázatok is. Svedberg szerint az említett országok legnagyobb gyengesége, hogy a versenyképességük javításához szükséges strukturális reformok többségét még mindig nem hajtották végre. Sőt, egyes terülteken, mint például a nyugdíjreformok, inkább hátralépések történtek.
Svedberg és Jackson is aggódik a populizmus és a magyarországi, lengyelországi "illiberális reformok" miatt, amelyek kedvezőtlenül is negatívan hathatnak a hangulatra.
Jackson szerint ráadásul a most napvilágot látott adatok jelenthetik a csúcsot a régió gazdasági növekedése számára, de azért úgy véli, a kibocsátás ütemének növekedése a 3-4 százalékos tartományban maradhat. Összességében úgy tűnik, a régió továbbra is viszonylag fénylő folt maradhat a feltörekvő piacok között - foglalta össze.