A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Barack Obama amerikai elnök június közepén utalt először egyértelműen arra, hogy meg vannak számlálva Ben Bernanke napjai a Fed élén. A jegybank első emberét az elnök az FBI igazgatójához, Robert Muellerhez hasonlította, mondván: akárcsak Mueller, ő is jóval hosszabb ideig látta el feladatát, mint korábban feltételezte vagy szerette volna.

Bernanke távozásáról hónapok óta folynak találgatások a piacon, sokáig úgy tűnt, hogy Janet Yellen lesz a befutó az elnöki székért, így ő lehet majd a Fed első női vezetője. Mellette azonban vannak más jelöltek is, Larry Summers például épp a múlt pénteken jelentkezett be a posztért. Bill Clinton korábbi pénzügyminisztere a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy szívesen vezetné a jegybankot és ennek érdekében próbálja meggyőzni a szenátorokat. Az amerikai jogszabályok értelmében Obama jelöl majd új elnököt, akit a szenátusnak is el kell fogadnia, ezért kiemelten fontos a jó kapcsolat a szenátorokkal. A lap információi szerint a Fehér Ház nagyjából egy hónapja keresi Bernanke utódját, a szakemberek szerint Yellen és Summers mellett Timothy Geithner lehet még esélyes.

Azt nem tudni, mikor nevezheti meg hivatalosan jelöltjét Obama, hiszen egyelőre azt sem jelentette be az elnök nyilvánosan, hogy nem hosszabbítják meg Bernanke mandátumát. A korábbi gyakorlat alapján lehet legfeljebb következtetni: 2005-ben George W. Bush október 24-én jelentette be, hogy Bernankét jelöli Alan Greenspan helyére.

Nagy-Britanniában természetesen a Fed-elnökjelölés sem maradhat ki a fogadási irodák kínálatából, az ír Paddy Powernél bárki megtippelheti, ki lesz az új elnök. Az iroda szerint Yellen a legesélyesebb befutó, ha valaki négy dollárt tesz a jelenlegi alelnökre, mindössze egy dollárt nyerhet. Az oddsok alapján Roger Ferguson korábbi Fed-alelnök is esélyesebb, mint Larry Summers, csak őket követi Timothy Geithner. Mindez azt jelenti, hogy a fogadóiroda több mint hetven százalék esélyt ad Yellennek, aki egyrészt lojális választás lenne a szakemberek szerint, másrészt vele történelmet írhatna Obama, hiszen az első női elnök lehetne a Fed élén.

Az elnökjelölési procedúrának azért van most különös jelentősége, mert minden bizonnyal a következő négyéves elnöki periódusra esik az eszközvásárlási program leállítása, amire már korábban utalt Bernanke. Éppen ezért nem mindegy, hogy viszonyul majd az új elnök a kötvényvásárlások leállításához. A másik fontos kérdés az lesz a következő hónapokban, hogy a távozás tudatában Bernanke mennyire lesz hajlandó kulcsfontosságú döntéseket hozni.