Egyáltalán nem csak közgazdasági megoldásokat kell nézni, amikor a globális döntéshozók igyekeznek megoldani a mindenhol zajló árrobanás problémáját – állítja az Atlantic összeállítása. Vitathatatlan, hogy a Joe Biden kormánya által szétszórt 1900 milliárd dollárnyi ingyenpénz hozzájárult az amerikai megugrott keresletéhez a tartós fogyasztási cikkek iránt, ami miatt nem bírják a termelést a gyárak és sorban állnak minden kikötőben a konténerhajók, de ez nem az egyetlen ok.

A környezeti viszonyok alakulása azt eredményezi, hogy a gazdaság számos területén nem azért nem emelkednek az árak, mert túlnőtt a kereslet a lassú kínálaton, hanem egyszerűen nincs elég természetes áru, amit el lehetne adni.

A cikk felhozza az építkezésekhez használt faárut, aminek rövid időn belül megháromszorozódott az ára az amerikai kontinensen, miközben 40 százalékkal esett vissza a felépített házak száma.

Ugyanez figyelhető meg az aszályos területeken, ami mait a világ kávétermelésének 40 százalékát adó Brazília megemeli a termékének az árát., illetve szintén aszályos viszonyok járultak hozzá, hogy a tajvani TSMC, a világ messze legnagyobb chipgyártója is további termelési nehézségekkel nézett szembe nem rég, miközben amúgy sem bírja teljesíteni a tetemes megrendelési állományát.

Kanadában az aszály miatt kétszeresére nőttek a borsóárak, míg Európában az árvizek pusztították el több országban a krumplitermés jelentős részét. A borsó iránti kereslete az is tüzeli, hogy ez több műhúsnak az egyik alapvető építőeleme.

Ilyen tényezőkkel szemben kevés a jegybanki befolyás. Ugyan a Federal Reserve már lényegében bejelentette, hogy márciusban kamatemelésbe kezd az évtizedes rekordinflációval szemben, újonnan már az örök vonakodó Európai Központi Banktól is hasonlót várnak 2022-ben, a likviditás kontrollálása nem igazán tud hatni a természeti katasztrófákkal szemben.

Miközben a jegybanki szigorítás részben hatásos lehet az infláció megregulázásban, az Atlantic konklúziója szerint ez nem tudja majd kiegyenlíteni a mérleget a kereslet és a kínálat között, ha kínálathiány oka az, hogy valamiből egyszerűen nem terem elég, vagy ami megterem, azt elpusztítja egy természeti katasztrófa.