Kockázati szakértők jelentése szerint a globális gazdasági növekedés 50 százalékkal zuhanhat 2070 és 2090 között a klímaválság, avagy az éghajlatváltozás katasztrofális sokkjai miatt, hacsak a politikai vezetők nem tesznek azonnali lépéseket.
A Guardian azt írja, a probléma elkerülése alapvetően a szén-dioxid-kibocsátás visszavágása és a természetes környezet helyreállítása érdekében tett intézkedéseket igényel.
Az Institute and Faculty of Actuaries (IFoA) kockázatkezelési szakértőinek éles hangvételű figyelmeztetése szerint nagymértékben megnő a globális gazdasági jólétet fenyegető kockázatok valószínűsége az éghajlatváltozás olyan hatásai révén, mint a különféle tüzek, áradások, aszályok, hőmérséklet-emelkedés és más természeti károk.
Ketyeg az óra
Az Exeteri Egyetem tudósaival közösen készített, csütörtökön közzétett jelentésében az IFoA, amely matematikai és statisztikai adatok segítségével elemzi a vállalkozásokat és a kormányokat érintő pénzügyi kockázatokat,
gyorsított fellépésre szólította fel a politikai vezetőket a klímaválság hathatós kezelése érdekében.
Jelentésüket azután tették közzé, hogy az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata (C3S) adatai szerint az éghajlatváltozás következtében 2024-ben először sikerült a nemzetközileg elfogadott 1,5 Celsius fokos célérték fölé emelkednie az éves globális hőmérsékletnek, ami a szélsőséges időjárási körülményeket is megnövelte.
Az a bizonyos óra pedig láthatóan tovább ketyeg.
Rémisztő jövőkép sejlik fel
A szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítására (dekarbonizáció), a szén-dioxid légkörből való eltávolítására és a természet helyreállítására irányuló sürgős intézkedések nélkül
a 2090 előtti két évtizedben a globális gazdaságok valószínűsíthető legrosszabb növekedési forgatókönyve 50 százalékos zuhanás lenne
– hangsúlyozza jelentésében az IFoA.
2050-re 3 Celsius-fokos vagy annál magasabb hőmérsékleten több mint 4 milliárd haláleset, jelentős társadalmi-politikai széttagoltság, államok csődje (ami gyors, tartós és jelentős tőkevesztést eredményez) és kihalási események következhetnek be.
Nincs reális terv ennek a szcenáriónak az elkerülésére
– szögezte le baljósan Sandy Trust.
A jelentés vezető szerzője úgy véli, azon gazdasági előrejelzések, amelyek szerint a globális felmelegedés okozta károk a globális felszíni átlaghőmérséklet 3 fokos emelkedése esetén a globális gazdasági termelés mindössze 2 százalékát érintik, pontatlanok, és elvakítják a politikai vezetőket a végrehajtott politikájuk kapcsán.
Szerinte a klímakockázat-értékelések tévesek, mert figyelmen kívül hagyják az éghajlatváltozás várható súlyos hatásait, mint például
- a fordulópontok,
- a tenger hőmérsékletének emelkedése,
- a migráció és
- a globális felmelegedés okozta konfliktus.
Eszerint, ha a fenti kockázatokat figyelembe vesszük, a világ a „bolygó fizetésképtelenségének” növekvő kockázatával szembesülne, ahol a Föld rendszerei annyira leépülnek, hogy az emberek már nem tudnak kellően hozzájutni azon kritikus szolgáltatásokhoz, amelyek a társadalmak és a gazdaságok alapjait adják.
„A természet a mi alapunk, élelmet, vizet és levegőt, valamint a gazdaságunkat hajtó nyersanyagokat és energiát biztosít”
– húzta alá Trust, aki szerint elkerülhetetlen ezért érdemi lépéseket tenni.
Politikai paradigmaváltást sürgetnek
A Planetary Solvency – egyensúly megtalálása a természettel című jelentés bírálja az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és a fejlett világ kormányai által alkalmazott domináns gazdasági elméletet, amely arra összpontosít, hogy az emberek mit vehetnek el a bolygótól, hogy növekedést teremtsenek, és nem tudja figyelembe kell venni a természet romlásából eredő valós kockázatokat.
Így a jelentés paradigmaváltásra szólította fel a politikai vezetőket, a köztisztviselőket és a kormányokat a globális felmelegedés kezelése érdekében. Sőt, a döntéshozóknak mielőbb meg is kell ezt érteniük világszerte.
Konkrét megoldási ötletet is ad a jelentés, amely egy „bolygószintű fizetőképességi kockázati irányítópult” létrehozását javasolja, amely információkkal segíti a politikai döntéshozókat, hogy a Föld véges határain belül irányítsák az emberi tevékenységet.