Az információt az EU-Monitor szerint Johannes Hahn maga közölte egy képviselőkkel tartott bizalmas megbeszélésen, amelyről kiszivárgott a kilences lista. Konkrét neveket ugyan nem közöltek, de általános várakozás szerint Magyarország is azon országok közé tartozhat, amelyek ősszel levelet kaphatnak Brüsszelből.

Bizottsági források korábbi közlése szerint ez még nem a hivatalos eljárás része lenne, de a költségvetési biztos a brüsszeli portál szerint kedden már arról beszélt, hogy „ősszel végrehajtási szakaszba léphet” a kifizetések és a jogállami elvek tiszteletben tartása között kapcsolatot teremtő eszköz.

Ősszel indulhatnak az eljárások

Az osztrák biztos egy, a listára vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva annyit árult el, hogy a Bizottság az éves jogállami jelentés alapján készített egy informális dokumentumot annak feltérképezésére, hogy mely országok esetében lehet szükséges a megkeresés.

"Ha úgy tetszik ez egy tájékozódás, előrejelzés" – mondta Johannes Hahn, aki azt is hozzátette, hogy elkészült azoknak az iránymutatásoknak az első, nem hivatalos tervezete is, amelyekben Brüsszel pontosítani fogja az új jogállami fék alkalmazását. Ebből „egy belső szakértői véleményt" készít a testület, amelyet a biztos szerint a Tanács rendelkezésére bocsátanak. „Utána megvárjuk a szükséges belső döntéseket annak érdekében, hogy ősszel eljárhassunk” – szögezte le Hahn.

Az EU-Monitor szerint a Bizottság által informálisnak nevezett tervezettel bevonná a Tanácsot és az EP-t az iránymutatások elkészítésébe, amelyeket a legkorábban őszre várt európai bírósági ítélet figyelembevételével véglegesítenek majd, amennyiben szükséges.

"Ősszel elindítjuk az első lépéseket, a végrehajtás szakaszába lépünk” – tette hozzá a biztos, emlékeztetve arra, hogy a jogállami feltételrendszer alkalmazásához fűződő eljárás az elejétől a végéig 9 hónapot vehet igénybe.

A pénzek még csordogálnak

A Bizottság kedden előterjesztette a 2022-es uniós költségvetést, amely pénzügyi kötelezettségvállalás formájában 167,8 milliárd eurót tartalmaz (ez 2,2 százalékos növekedés 2021-hez képest), amit a helyreállítási eszközből becslések szerint 143,5 milliárd összegű vissza nem térítendő támogatás egészít majd ki.

A Portfolio.hu azt írta, hogy a 2014-2020-as ciklusból még 9,5 milliárd eurót nem folyósított a Bizottság Magyarország számára, szeptember körül utalná a helyreállítási alap első 326 milliárdos előlegét. A jogállamisági mechanizmus szankciója viszont a 2021-2027-es keretet érinthetné. 

Az EP szerdán vitázik az alkalmazásróé

Az Európai Parlament szerdán vitázik és csütörtökön szavaz a határozatról, hogy hogyan kell alkalmazni azokat a 2020-ban elfogadott szabályokat, amelyek összekapcsolják az uniós források folyósítását a tagállamoknak a jogállamiság és az uniós értékeket tiszteletben tartásával. Az Európai Parlament kilátásba helyzete, hogy amennyiben az Európai Bizottság nem kezdi el alkalmazni a mechanizmust - akár a még folyamatban lévő, Magyarország és Lengyelország által indított európai bírósági eljárás lezárulta előtt -, pontosabban június 1-ig nem küld írásos értesítést Magyarországnak vagy Lengyelországnak a jogállamisági problémák miatt, akkor augusztus végéig eljárást indít az Európai Bíróságon az Európai Bizottásg elnökével szemben kötelességszegés miatt. 

Tájékoztatás

 A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja részeként valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.