Az olcsó kínai acélexport miatti európai iparági felháborodás miatt az "acélügy" valóságos akadályává vált annak, hogy a bizottság még az idén - valamennyi tagállam együttes támogatásával - pozitív döntést hozzon Kína piacgazdasági státuszának kérdésében. Ha Kína ezt megkapja, a nagyobb gazdaságok nehezebben tudják majd piacukat adminisztratív eszközökkel védeni.
Jean-Claude Juncker az EU pekingi képviseletén tartott sajtótájékoztatóján az áthidaló megoldásként szolgáló megállapodásról azt mondta, hogy az unió számára így lehetővé válik az acélszállítmányok "ellenőrzése és felügyelete". Ezzel számon kérhetők lesznek azok az ígéretek, amelyek kínai részről a felesleges kapacitások visszaszorítására, a világpiac acéltermékekkel történő elárasztásának visszafogására vonatkoznak.
Július 20-án tárgyalnak
"Kínai barátaink és partnereink tudják, hogy a piacgazdasági státusz és az új platform között összefüggés van" - válaszolta egy kérdésre Juncker. Elmondta, a piacgazdasági státuszról az Európai Bizottság július 20-án fog tárgyalni.
"Világos kapcsolat van az acél és a piacgazdasági státusz között" - jegyezte meg az EB elnöke.
Li Ko-csiang kormányfő, a kínai tárgyalódelegáció vezetője szerdán emlékeztette partnereit arra, hogy az EU-nak tiszteletben kell tartania a Kína Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásakor született, 15 évvel ezelőtti megállapodás záradékában foglaltakat, amely szerint az eddig érvényesített korlátozások 15 év elmúltával lejárnak.
Li azt is elmondta, hogy a kínai acéltermelés 90 százalékát a hazai piacon értékesítik, és tagadta, hogy Peking támogatná az acélexportot. Megfogalmazása szerint a globális acélipari túltermelést egyetlen ország nem tudja megoldani, ehhez mindenki együttműködésére szükség van.