A szélesebb körű infláció 2,5 százalék volt februárban az Egyesült Államokban, az energia-, és élelmiszerárak nélkül számolt maginfláció pedig 2,8 százalék. Ezek az adatok megfeleltek a várakozásoknak, de még nem elég alacsonyak ahhoz, különösen a maginfláció, hogy siessenek a kamatcsökkentéssel a Bloomberg szerint.
Korábban jelezték, hogy a tavalyi gyors csökkenés után szinte szükségszerűen jöhet egy kis megtorpanás vagy felpattanás, ami januárban be is következett. Februárban már ugyan újra csökkenés tapasztalható, de a Fed el akarja kerülni, hogy a túl korai, vagy túl nagy mértékű lazítás lendületet adjon az ilyen felpattanásoknak.
Kapcsolódó
A Fed jelzései alapján most már szinte biztosra veszi a piac, hogy az első kamatcsökkentésre júniusban fog sor kerülni, és ezt még kettő követheti az év folyamán, mindegyik vélhetően 25 bázispontos lesz. A jelenleg 5.25-5,50 százalékos sávban lévő alapkamat így 4,50-4,75 százalékra süllyedne év végére. Természetesen, ha menet közben a beérkező adatok indokolják, lehet, hogy csak két vágás lesz az év folyamán, az ugyanakkor a jegybankárok eddigi megszólalásai alapján nem valószínű, hogy több lenne a tervezett 3-nál.
Nem siet a kamatcsökkentéssel a világ legnagyobb jegybankja
Nem változtatott az alapkamaton az amerikai jegybank, csak azt jelezte, hogy idén, ha nem történik semmi rendkívüli, megkezdődik a kamatcsökkentési ciklus. A pozitív reálkamat, ahogy más jegybankoknál is, vélhetően hosszabb ideig fennmarad.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!