A svéd-német Svevind leányvállalata aláírta az utóbbi időszak legnagyobb léptékű komplex megújuló energiás szerződését Kazahsztánban. A Hyrasia One által vállalt építési és beüzemelési feladatokat is tartalmazó projektnek az például csak az egyik tétele, hogy egy óriási, 20 GW méretű elektrolizáló kapacitást építenek ki. Ez az Európai Unió 2030-ra megcélzott zöldhidrogénes importmennyiségének az ötöde.
Az Astana Times közlése szerint a projekt egy napi 255 ezer köbméteres sótalanító üzem, egy 40 GW-os, szél-, és napenergia termelő kapacitás kiépítésére és egy 20 gigawattos vízbontásos technológiára épített elektrolizáló üzem megépítését tartalmazza. A Kaszpi-tenger partján, Mangystau régióban így évente akár kétmillió tonna zöldhidrogént, vagy 11 millió tonna zöld ammóniát is elő tudnak majd állítani, s ebből a hazai fogyasztáson túl jelentős exportra is futja majd.
Az Asztanában aláírt egyezmény értelmében Délnyugat-Kazahsztán hatalmas sztyeppeire mintegy évi 120 terawattóra (TWh) megújuló energiatermelésre elegendő kapacitást telepítenek, mely a Kaszpi-tenger partján lévő elektrolizáló ipari parkot látja majd el energiával. A három éve fejlesztés alatt álló projekt most abba a fázisába léphet a befektetési megállapodás alapján, hogy a Hyrasia One konkrét tárgyalásokat kezdhet és folytathat társbefektetőkkel és megújuló energiás beszállítókkal.
A 2026-ig konkrét építési tervekig, a tereprendezésig és engedélybeszerzésig eljuttatni fogadott projekt a 2030-ig tervezett építkezés ideje alatt mintegy 3500, az üzembe helyezett sótalanítóval pedig 1800 új, állandó munkahelyet is ígérnek. Úgy számolnak, hogy az 50 milliárd dolláros projekt teljes termelési kapacitása 2032-re érhető el.
A világban főkjént olaj- és földgázközpontként ismert Nyugat-Kazahsztáni régióban azt remélik, hogy a térség a tiszta energia fontos globális exportőrévé tud válni – írja az Eurasianet. A régiós adottságokat illetően érdemes tudni, hogy
„a szélviszonyok nagyon stabilak és erősek, hasonlóak a partközeli tengeri szélparkokhoz, a napsugárzás olyan erős és jelentős, mint Dél-Európában, a széles sztyeppei területek pedig széles körben kihasználatlanok és ritkán lakottak”
- közölte a lappal Wolfgang Kropp, a Svevind Energy Group vezérigazgatója.
Szerinte az is külön előnyt jelent, hogy Kazahsztán, mint olaj- és földgázexportáló ország, jelentős olyan tapasztalattal rendelkezik, amint a Hyrasia One az eletrolizáció és a hidrogéntárolás és -továbbítás területén majd fel tud használni.