Mérsékelné a brexit "horrorszerű" következményeit Nagy-Britanniában és Németországban is, ha a szigetország csak részlegesen hagyná el az EU-t, nevezetesen bent maradna a vámunióban - idézte a Bloomberg két német befolyásos iparági szövetség, az BDI és a VDMA önállóan kiadott, de egybehangzó véleményt megfogalmazó közleményét.
Borítékolható, hogy csökkenni fog a kontinens és Nagy-Britannia közötti kereskedelem és ha nem a lehető legkevésbé rossz válási megállapodást kötik a felek, akkor az életbe lépő önálló brit kereskedelmi szabályozás károsítani fogja a német exportot - fejtegetik a szakmai szervezetek. Mindenképpen el kell kerülni, hogy végül megállapodás nélkül záruljon a felek tárgyalása a kilépés feltételeiről (kemény brexit).
Húzzanak bele!
A BDI és a VDMA azt akarja, hogy a politikusok gyorsítsák fel a válási tárgyalásokat. Nem véletlen, hogy sürgetésüket Angela Merkel új kormányának március 14-ei megalakulása, illetve a márciusi 22-ei európai uniós csúcsértekezlet előtt fogalmazták meg.
A német vállalatok a legkevesebb azt várják, hogy a feldolgozóipari termékek vámok és kvóták nélküli, ideális esetben a vámunió keretein belül cseréljenek gazdát - fogalmazott Joachim Lang, a BDI igazgatója.
A vezető arra is felhívta a figyelmet, hogy az ENSZ adatai szerint az elmúlt évben 90 százalékkal zuhantak a szigetországba érkező közvetlen külföldi tőkebefektetések (a függetlenségi népszavazás 2016 júniusában döntött a brit kilépés mellett). Nagy-Britannia a harmadik helyről már 2016-ban az ötödikre csúszott vissza Németország legjelentősebb külkereskedelmi partnereinek sorrendjében.
Legyen átmenet
Az iparszövetségek azt várják az EU-tagállamok vezetőinek márciusi csúcstalálkozójától, hogy a résztvevők elkötelezik magukat amellett az átmeneti periódus mellett, amely a de facto brit kilépés 2019. március végi időpontjától 2020 végéig tarthat. Ha az új üzleti környezethez való alkalmazkodást segítő időszakról nem állapodnak meg, akkor a BDI szerint számos vállalat elindítja válságtervének végrehajtását.
A 6400 gépipari vállalatot képviselő VDMA szerint a brexit azzal a veszéllyel fenyeget, hogy megdrágul a szigetországba irányuló német export, mert a brit jogi és technikai elvárások eltérőek lesznek az EU hasonló szabályaitól.
Egy sima kereskedelmi megállapodás akkor is határellenőrzésekkel és a vámelszámolással jár, ha mindkét fél lemond a vámok tényleges beszedéséről - figyelmeztetett Thilo Brodtmann, a VDMA igazgatója. A vámunió fenntartása legalább ettől a rémálomtól megszabadítaná a cégeket.
A fotó forrása: Pixabay
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.