Luxembourg egyre szorosabb kapcsolatokat ápol a kínai pénzügyi ágazat szereplőivel. Luxembourgban telepedett meg a három legnagyobb kínai bank európai központja és az ország a jüan-devizaügyletek offshore központjaként is egyre nagyobb jelentőségre tesz szert.
A luxembourgi és a kínai jegybank vasárnap kiadott közös közleménye szerint a mostani megállapodás a két fél közötti együttműködés megerősítését célozza annak jegyében, hogy a People's Bank of China (PBoC) hamarosan jüan-klíringbankot hoz létre Luxembourgban. "A luxembourgi Renminbi (jüan) piac felügyeletét a BCL (luxembourgi jegybank) látja majd el és osztja meg egyúttal a vonatkozó adatokat a PBoC-val" - fogalmaz a közlemény.
Az egyezményt a felek a BIS (Bank for International Settlements) nemzetközi fizetések bankja vasárnapi közgyűlése alkalmából írták alá Bázelben.
A jelentősebb európai pénzügyi központok intenzív versenyt folytatnak az utóbbi időkben egymással az elkövetkező években várhatóan ugrásszerűen növekvő forgalmú jüan-devizaügyletek lebonyolításának a jogáért és lehetőségéért.
Az ebben a hónapban korábban tett háromnapos londoni látogatásán Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a China Construction Bank Corp. pénzintézetet jelölte ki az első jüan devizaklíringet végző pénzintézetnek egy nyugati pénzügyi központban.
A franciák is aláírták a szándéknyilatkozatot
Vasárnapi közleménye szerint a francia jegybank szombaton szándéknyilatkozatot írt alá a kínai jegybankkal jüan fizetési rendszer létesítéséről Párizsban egy, a PBoC által később kijelölt jüan-klíringbank irányítása alatt. "A megállapodás célja a Renminbi (jüan) fizetések hatékony lebonyolítása az euróövezeti és környező térségekben végrehajtott tranzakciók alapján" - írja a közlemény. "A szándéknyilatkozat az első lépés a jüan-devizaügyletek klíringjét végző pénzügyi infrastruktúra létrehozása felé Párizsban".
A szombati megállapodástól függetlenül Kína még márciusban 80 milliárd jüan kvótát engedélyezett francia pénzintézeteknek közvetlen tőkebefektetésekre a belföldi kínai pénzpiacon. Hasonló RQFII (Renminbi Qualified Foreign Institutional Investors) kvótával rendelkezik Hongkong, London és Szingapúr is.
"A mostani szándéknyilatkozat és az RQFII egyaránt a francia pénzpiacnak a határokat átszelő Renminbi-fizetésekben játszott fontos szerepét húzza alá" - fogalmaz a francia jegybank, a Banque de France közleménye.