Sir Mark Rawley 2014 és 2018 között a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka volt, távozása után az üzleti szektorban dolgozott, most pedig az eddigi főparancsnok, Cressida Dick utódjaként került a londoni rendőrség főparancsnoki tisztségébe - jelentette az MTI londoni tudósítója.

A Scotland Yard a világ egyik leghíresebb, számos irodalmi alkotásban és filmben is megörökített rendőrsége, mindenkori vezetője hagyományosan a legmagasabb rangú rendőrtiszt Nagy-Britanniában.

Rawley-t II. Erzsébet királynő nevezte ki a Scotland Yard - hivatalos nevén a Metropolitan Police - élére Priti Patel belügyminiszter és Sadiq Khan londoni polgármester ajánlása alapján. Elődje, Cressida Dick még februárban mondott le, miután Sadiq Khan az utóbbi időszakban kipattant botrányok nyomán megvonta tőle bizalmát.

A közelmúltban súlyos bírálatok érték a Scotland Yardot

Cressida Dick a Metropolitan Police 192 éves történetében az első női főparancsnok volt. Távozásának egyik közvetlen előzménye a közelmúlt legtraumatikusabb nagy-britanniai bűncselekménye volt, amelyben a Scotland Yard egyik rendőre brutálisan megerőszakolt és meggyilkolt egy fiatal nőt.

A Scotland Yardot a gyilkossági ügytől függetlenül is súlyos bírálatok érték, miután a testület felügyeleti hatósága által elvégzett, panaszbejelentésekre alapozódó vizsgálat számos esetben rasszista, diszkriminatív, homofób megnyilvánulásokat, szexuális zaklatásokat, bűncselekmények áldozatait sértő üzenetváltásokat tárt fel a rendőri állományon belül.

A bizalom helyreállítása az új főnök egyik fő feladata

Sadiq Khan az új főparancsnok pénteki kinevezéséhez fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: ezek az "elborzasztó botrányok" nem csupán mélyen gyökerező problémákat tártak fel a londoni rendőrségen belül, de hozzájárultak a Scotland Yarddal szembeni bizalmi válság kialakulásához is.

Rawley kötelezettséget vállalt arra, hogy reformokat hajt végre és robusztus tervezetet dolgoz ki a bizalom helyreállítására - közölte a londoni polgármester.

 

Az erőszakos bűncselekmény elkövetője, Wayne Couzens, a Scotland Yard fegyveres diplomáciai védelmi elitalakulatának tagjaként tavaly március 3-án éjjel, szolgálaton kívül, rendőrigazolványát felmutatva London egyik déli kerületében megállította, megbilincselte és bérelt kocsijába kényszerítette a gyalogosan hazafelé tartó 33 éves Sarah Everardot. Couzens csaknem 130 kilométert autózott áldozatával, akit a délkelet-angliai Dover közelében, egy elhagyatott helyen megerőszakolt, majd egy övvel megfojtott. A rendőr a holttestet megpróbálta elégetni, majd az áldozat maradványait egy tóba dobta - részletezte az eseményeket az MTI.
A londoni rendőrség történetében példátlan bűncselekmény országszerte hatalmas felháborodást és megdöbbenést keltett. Couzenst a londoni büntetőbíróság tavaly szeptemberben tényleges életfogytiglani börtönre ítélte.