Az EY számai szerint az idei első két negyedévben közel 2300 ügyletet zártak le összesen 2200 milliárd dollár értékben. A tranzakciók mennyisége 27 százalékkal, értékük pedig 18 százalékkal csökkent az előző évhez mérten, de a pandémia előtti időkhöz képest érdemben növekedett az aktivitás.
A COVID-járványt megelőző 5 évben, 2015 és 2019 közötti hasonló időszakhoz viszonyítva 35, illetve 13 százalékkal nőtt. A legnagyobb változás abban történt, hogy a Kínából az Egyesült Éllamokba irányuló befektetések a 2016 első félévében elért 27 milliárd dolláros (11 ezermilliárd forint) csúcsról mára 1,9 milliárdra zuhantak.
A hagyományosan aktív USA (900 milliárd dollár) és Kínát (175 milliád dollár) ezúttal India szorosan követi a nemzetek rangsorában. A dél-ázsiai országokban a tranzakciók együttes értéke 215 százalékos növekedés mellett elérte a 128 milliárd dollárt.
Mindeközben az Európába irányuló észak-amerikai tőke 60 milliárdról két és félszeresére, tehát közel 150 milliárd dollárra (60 ezermilliárd forint) ugrott.
Ágazati fordulat
A vállalati összeolvadásokra és felvásárlásokra (M&A) fokuszáló tanulmányból az is kiderül, hogy a technológia szektorban összesen 627 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát vállalatok, ami a mintegy 31 százalékát tette ki a globális M&A-tevékenységeknek
A technológia szektorra szemben meglepő módon viszont alulteljesít az élettudományi ágazat, pedig az egészségügyi válságokból nem ez következne, mindössze 111 milliárd dollár értékben történtek vásárlások. A népszerűnek számító fogyasztói piac szintén csökkent 2021 első félévéhez képest 27 százalékkal, így csak 91 milliárd dollárt mozgatott meg.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!