Az OMT (Outright Monetary Transactions) kötvényvásárlási programot az ECB még nem léptette életbe, állampapírt a program keretében még nem vásárolt. A program múltja az euróövezet 2012-es "szakítópróbájáig" nyúlik vissza. Az ECB elnöke Mario Draghi egyetlen jól megfogalmazott ígérettel oldotta fel az akkori krízishelyzetet: "Az ECB mandátumával összhangban minden szükséges eszközt igénybe fog venni az euró megmentésére".

Az ECB később a Bundesbank elnöke, Jens Weidmann merev ellenállásával dacolva programot jelentett be az adósságszolgálati válságba került euróövezeti országok szuverén kötvényeinek szükség esetén korlátlan összegű a vásárlására. A program értelmében az ECB akkor vásárolta volna valamely krízishelyzetbe került ország kötvényeit, ha az bevonul az EFSF/ESM mentőernyő védelme alá, teljesít bizonyos feltételeket és szigorú gazdasági reformprogramot léptet életbe.

A német alkotmánybíróság állampolgári kezdeményezésre megvizsgálta az OMT programot és úgy találta, hogy abban az ECB túllépte mandátuma hatáskörét. Az indoklás szerint az európai alapszerződés értelmében az euróövezeti jegybank nem folytathat saját gazdaságpolitikát, és a kötvényvásárlások ütköznének a költségvetés jegybanki finanszírozásának a tilalmába is. A német alkotmánybíróság 2014 februárjában az Európai Bíróság hatáskörébe utalta a döntést.

Az Európai Bíróság főtanácsadója, Cruz Villalon -  a német alkotmánybíróság véleményével szemben - szerdán a Wall Street Journal szerint kijelentette, hogy az ECB vásárolhat nagy mennyiségben eurózónás államkötvényeket a valutaövezet stabilizálása érdekében, az nem sérti az uniós jogot. Bár a tanácsadói vélemény nem kötelezi a bíróságot semmire, a bírók általában követik a főtanácsnok érvelését - jegyzi meg a WSJ.

A döntés az év második felében várható, szerdán az EB az ügyben elfoglalt álláspontját teszi közzé - ami a tapasztalatok szerint meg szokott egyezni a végleges döntéssel.

A jelenlegi helyzetben, tekintettel Görögország esetleges euróövezeti kilépésére, a zuhanó olajárakra és a fogyasztói árak folyamatos csökkenésére, az ECB ismét lépéskényszerbe került. A piacok már hetek óta készülnek az ECB nagyösszegű kötvényvásárlásainak megindítására, amellyel százmilliárd eurós nagyságrendben pumpálna pénzt a gazdaságba.

Elemzők véleménye szerint a luxemburgi bírák támogatásukról fogják biztosítani Mario Draghi kríziskezelő igyekezetét és "átengedik" az OMT programot. Egy elutasító döntés viszont erősen megkötné az ECB kezét az igénybe vehető monetáris eszközök terén.