Liz Truss, az Egyesült Királyság külügyminisztere és brexitfőtárgyalója és Rishi Sunak volt pénzügyminiszter augusztusi szabadság helyett folytatja páros versenyét a Konzervatív Párt elnöki posztjáért, ami együtt jár a miniszterelnöki megbízatással is. Mindketten kiterítették lapjaikat, mármint azokat a szakpolitikai intézkedéseket, amelyek végrehajtását ígérve meg akarják győzni a párt 175 ezer tagját, hogy rájuk szavazzanak.
A legnagyobb különbség a két ajánlat között a gazdaság menedzselésében van. Truss, aki a közvélemény-kutatások szerint vezet a két jelölt versenyében, azonnali adócsökkentést ígér, mondván: ezzel lehet felpörgetni a gazdasági növekedést. Sunak ezzel szemben a megszaladt infláció megfékezését teszi az első helyre, és csak hosszabb távon ígér adócsökkentéseket. A Bloomberg aprólékosan listázta, milyen választ adnának az Egyesült Királyságot feszítő gazdasági-szociális problémákra.
Gazdaság, adózás
Liz Truss több mint 30 milliárd font értékű adócsökkentést ígér, mondván, meghagyná a pénzt az emberek zsebében. Eltörölné az ellenfele pénzügyminisztersége idején bevezetett tb-járulék-emelést. Ideiglenesen felfüggesztené az energiaszámlákba foglalt zöld hozzájárulást, amivel átlagosan évi 153 fonttal (72 ezer forint) mérsékelné a háztartások rezsijét. Nem hajtaná végre a vállalati nyereségadó 19-ről 25 százalékra emelését, amit jövőre terveznek. Végül erősebben beavatkozó monetáris politikát várna a Bank of Englandtől (BoE).
Sunak szerint a jelentős adócsökkentéssel egy a jelenben keletkező adósságot áthárítanának a jövő generációira. Ezért csak hosszabb távon támogatja az adók lefaragását. Ideiglenesen mérsékelné a háztartási energia árát terhelő áfát, amennyiben a cech évi 3000 font (1,4 millió forint) fölé emelkedne. Kormánytagként még ellenezte ezt az intézkedést. Kitart a vállalati nyereségadó emelése mellett 2023-tól. Nem támogatja, hogy a kormány ötleteket adjon a BoE-nek arra, hogy mint csináljon.
Az Observer felmérése szerint, amit a Guardian is átvett, a britek 34 százaléka úgy véli, hogy az adóknak és a közszolgáltatásra fordított állami kiadásoknak a jelenlegi szinten kellene maradniuk. Mindkettőt emelné 26, mindkettőt csökkentené 22 százalékuk. A 2019. végi választáson a torykra szavazók esetén ezek az arányok 41, 22 és 27 százalék. A választók 24 százaléka szerint Truss adócsökkentései növelnék az inflációt, 12 százalékuk szerint csökkentenék, 24 százalékuk szerint nem változtatnának a pénzromlás ütemén.
Brexit, Észak-Írország
Truss Boris Johnson kormányának tagjaként az egyik kitervelője volt annak a törvényjavaslatnak, amely a brit gazdaságpolitika szabályozása alá rendelné Észak-Írországot. Ez elfogadhatatlan az EU-nak, mivel a brit tagállam az ír-északír határ szabad átjárhatósága érdekében része maradt az európai egységes piacnak, így az EU-s szabályoknak kell érvényesülnie a területén. A külügyminiszter emellett 2023 végéig minden EU-s szabályozást eltörölne, ami még benne maradt a brit szabályozásban. Ezzel szerinte jelentősen enyhülne a bürokrácia
Sunak támogatja az Észak-Írországra vonatkozó törvényt. Fel akar állítani egy brexitvégrehajtási hivatalt, amely áttekintené a brit törvénykönyvekben még mindig meglévő 2400 uniós szabályozást, hogy azokat kipurgálják vagy módosítsák a következő (2025-ben esedékes) parlamenti választásokig.
Bevándorlás, lakhatás, oktatás, egészségügy
Truss folytatná a Johnson-kormány politikáját, miszerint La Manche csatornán csónakokon érkező bevándorlókat deportálják az afrikai Ruandába, sőt kiterjesztené ezt más országokra is. Szigorítaná az embercsempészek elleni jogi fellépést. Ötödével emelné a határőrség, kétszeresére a parti őrség létszámát. Az ideiglenes foglalkoztatás könnyítésével javítaná a szezonális munkaerő alkalmazását a mezőgazdaságban. Sunak támogatja a Ruanda-projektet, akciócsoportot állítana fel az csatornán folyó embercsempészet megakadályozására és javítaná ez ügyben az együttműködést a francia hatóságokkal.
A külügyminiszter regionális intézkedésekkel javítaná a lakhatási feltételeket. A volt pénzügyminiszter főként a barna mezős beruházásokban lát fantáziát, azaz a meglévő lakókörnyezetek fejlesztésében. Truss új gimnáziumok létrehozását ígéri, a bürokrácia mérséklésével csökkentené az egészségügyi várólistákat, 20 ezer új rendőrt vezényelne az utcákra és nehezítené a sztrájkok szervezését.
Sunak támogatja az új gimnáziumok létrehozását, a várólisták csökkentésére is akciócsoportot hozna létre, támogatja, hogy 10 fontot (4700 forint) fizessen, aki nem jelenik egy előre lekötött rendelésen és bővítené a rendőrség hatáskörét az antiszociális viselkedéssel, így a graffitizéssel szembeni fellépésben.
Mindkét jelölt kizárja, hogy az új kormány hozzájáruljon függetlenségi népszavazás kiírásához Skóciában. Csökkentenék az ország függését Kínától: Truss betiltaná a Kínától függő infrastrukturális projekteket, Sunak bezáratná az országban működő harminc konfuciánus intézményt.
Energia, védelem
A külügyminiszter támogatja a klímacélokat, amelyek eredményeként 2050-re nullára kellene csökkenteni a nettó szén-dioxid-kibocsátást a szigetországban. Megfontolná a rétegrepesztéses gázkitermelés tilalmának feloldását. A volt pénzügyminiszter 2045-re energia-önellátóvá akarja tenni a szigetországot, főként az offshore szélenergia-termelésre alapozva. Nem oldaná fel az onshore szélgenerátorok telepítésének tilalmát és energiaügyi minisztériumot hozna létre.
Truss a GDP legalább három százalékát költené védelemre 2030-ig. Kitartana Ukrajna kiemelkedő támogatása mellett, beleértve ebbe nehézfegyverek átadását is. Végső esetben támogatná, hogy a nyugati szövetségesek tárgyaljanak Vlagyimir Putyin orosz államfővel. Sunak „a szükségeshez igazított” kiadásokat lát jónak, mondván, nem akar mesterségesen kreált számokat mondani. Folytatná Ukrajna támogatását és nem állna szóba Oroszország elnökével.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!