Sajtóértekezletén Kraska közölte: a napi fertőzöttségi adatok szerint Lengyelországban is szaporodnak a koronavírus új típusú, gyorsabban terjedő variációi, ezért az egészségügyi tárca előzetes intézkedésként bevezeti a határátlépés utáni karantént a schengeni övezeten és az Európán kívülről érkező személyek számára.
Az elkülönítés tíznapos, de hét nap eltelte után lehetséges a feloldása, amennyiben az adott személy vírustesztje negatív eredményt mutat.
Kapcsolódó
A lengyel egészségügyi tárca már kedden bejelentette a szerdától kötelező karantént az Egyesült Királyságból érkezők számára. Ez alól szintén a hét nap után elvégzett negatív vírusteszt, illetve az elvégzett oltás ment fel.
Lengyelországban eddig csak az Indiából, Brazíliából és a Dél-Afrikából érkezőkre vonatkoztak az ilyen előírások. A schengeni övezetből érkezők akkor nem kerülnek karanténba, ha beoltatták magukat, illetve ha negatív vírusteszteredménnyel rendelkeznek, vagy felgyógyultak a Covid-19-ből.
Lengyelországban egyébként jelentősen lelassult a járvány terjedése, szerdai adatok szerint a közel 38 millió lakosú országban egy nap alatt 165 új vírusfertőzést regisztráltak, kifejezetten a Covid-19 miatt hat, a Covid-19 és más betegségek együttes megléte miatt pedig 29 ember hunyt el. Az először Indiában azonosított, a többinél jobban fertőző delta variáns okozta fertőzést az utóbbi időben összesen 90 esetben mutattak ki.
Eddig összesen több mint 27 millió oltást adtak be, a teljes - két-, illetve egydózisú vakcinával történő - oltásban több mint 11,6 millió lakos részesült.
Ukrajnában is megjelent
Már Ukrajnában is ketten megbetegedtek a koronavírus egyik legveszélyesebb, először Indiában megjelent delta variánsától - mondta el Olekszij Danyilov (RNBO), az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára a TSZN hírtelevíziónak. A tisztségviselő tájékoztatása szerint egy 66 éves anya és 16 éves gyermeke nemrég tért vissza Oroszországból Ukrajnába, és betegek lettek. A laboratóriumi teszt kimutatta náluk a koronavírus delta variánsát. Kórházban vannak, állapotuk jelenleg stabil - tette hozzá.
Danyilov elmondta még, hogy Ukrajnában négy laboratórium - két magán és két állami - tudja kimutatni a delta variánst, de nincs az országban elegendő teszt ehhez, ezért Ukrajna az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) fordult segítségért.
Közben az ukrán külügyminisztérium azt tanácsolta az ukrán állampolgároknak, hogy egészségük védelme érdekében lehetőleg ne utazzanak Oroszországba, Indiába, Nagy-Britanniába és Portugáliába, vagyis azokba az országokba, ahol a vírus delta variánsának jelentős terjedését észlelték.
Az RNBO titkára elmondta, hogy szerdán értekezletet tartottak a védelmi tanács irodájában. A tanácskozáson részt vettek mások mellett az egészségügyi miniszter, a parlament illetékes bizottságainak képviselői, vezető orvosok, virológusok és más tudósok. "Az értekezlet résztvevői döntenek egyebek mellett arról, hogy kötelezővé kell-e tenni a PCR-tesztet az Oroszországi Föderációból, Fehéroroszországból, Nagy-Britanniából és Indiából érkezők számára. Előfordulhat, hogy egy bizonyos ideig teljesen leáll az összeköttetés néhány országgal" - mondta Danyilov.
Ukrajna május 2-tól Indiából nem engedélyezte a beutazást a területére az ottani súlyos járványhelyzet miatt, a tilalmat múlt pénteken oldotta fel. Ukrajnába jelenleg a külföldiek beutazhatnak nemcsak 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel, hanem ugyanilyen gyorsteszttel, illetve a koronavírus elleni teljes beoltottságot igazoló dokumentummal is. Ugyanakkor az orosz Szputnyik V védőoltást Ukrajna nem ismeri el. Szükség van még ezen felül Ukrajnában érvényes és a koronavírus kezelésére is kiterjedő egészségügyi biztosításra.